Strona głównaZdrowieRezonans magnetyczny – wszystko o badaniu

Rezonans magnetyczny – wszystko o badaniu

Trzeba przyznać, że postęp rozwoju medycyny w ostatnich latach pozwala dzisiaj na pełną diagnostykę i skuteczne leczeniu wielu schorzeń. Innowacyjna aparatura, nowoczesny sprzęt, ale też profesjonalnie wykwalifikowany personel to cechy, które wyróżniają teraz najlepsze placówki medyczne. Przedstawiamy jedno z badań, które dzisiaj cieszy się największą popularnością w zakresie rozpoznawania schorzeń układu kostnego w różnych częściach ciała. To rezonans magnetyczny, którego stosowanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne dla pacjenta. Sprawdź, na czym polega to badanie, jakie są wskazania do jego wykonywania i czy każdy może z niego skorzystać.

Na czym polega badanie?

To właśnie rezonans magnetyczny pozwala na szczegółową ocenę wybranej części ciała, zarówno tkanek miękkich, kości, jak i stawów. Co więcej, w przeciwieństwie to

pozwala wygenerować obraz w trójwymiarze, co pozwala na dokładniejszą diagnostykę. Warto jednak dodać, że rezonans magnetyczny nie wydziela promieniowania, tak jak rentgen, jest więc o wiele bardziej bezpieczny dla pacjenta.

Sama realizacja badania nie jest inwazyjna ani bolesna. Pacjent wprowadzany jest do specjalnej komory urządzenia, która wykorzystuje pole magnetyczne i wysyła fale radiowe. Dzięki temu tworzy się obraz wewnętrznych części ciała, które mają podlegać analizie.

Co ciekawe, badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien jedynie zdjąć z ciała wszelkie elementy metalowe oraz biżuterię, ponieważ tego rodzaju gadżety mogą skutecznie zakłócać działanie pola magnetycznego.

Należy wiedzieć, że rezonans magnetyczny to badanie refundowane, a w celu jego realizacji konieczne jest specjalne skierowanie. Takie badanie obrazowe można wykonać także prywatnie – łatwo znaleźć placówkę medyczną, która posiada nowoczesny sprzęt. Wystarczy wpisać hasło typu „rezonans magnetyczny warszawa”, by w swojej okolicy odszukać klinikę, w której takie badanie realizowane jest przy wykorzystaniu najlepszej jakości urządzenia. Z całą pewnością warto brać pod uwagę jakość dostępnego sprzętu, bowiem od tego zależy dokładność przeprowadzonego badania i szczegółowa diagnostyka, która pozwoli na skuteczne leczenie.

Kiedy nie można wykonywać rezonansu magnetycznego?

Ciekawostką jest to, że chociaż rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym, to przez to, że wykorzystuje pole magnetyczne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Wyróżnia się przeciwwskazania, które należy stosować bezwzględnie, jak i te, które uznaje się jako względne. Do tej drugiej grupy zalicza się pierwszy trymestr ciąży, implanty ortopedyczne czy klaustrofobia. Przeciwwskazania, które nie pozwalają na wykonanie rezonansu magnetycznego nigdy, to na przykład rozrusznik serca, zastawki serca bądź implanty ślimakowe. Każde wykonanie tego rodzaju badania musi być zatwierdzone przez specjalistę oraz realizowane przez wykwalifikowanego medyka.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne