Strona głównaZdrowiePsychoterapia – jaki nurt wybrać?

Psychoterapia – jaki nurt wybrać?

Istnieje wiele kierunków psychoterapii. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu psychoterapii warto poznać główne cechy nurtów psychoterapeutycznych, różnice między nimi, zasady działania i zakres problemów, w których sprawdzają się najlepiej. Terapia może być krótkoterminowa, długoterminowa, zorientowana na konkretny problem lub prowadząca ogólnie do rozwoju osobistego. Można podjąć psychoterapię indywidualną lub dla par jeśli problem dotyczy 2 osób tworzących związek. Przeczytaj o wybranych kierunkach psychoterapii i wybierz najlepszy dla siebie:

Kierunki psychoterapii:

  • Psychoterapia behawioralno-poznawcza – skupia się na teraźniejszości, bez sięgania do nieświadomych źródeł problemów. Bazuje na kształtowaniu zdrowych i konstruktywnych nawyków i zachowań oraz eliminacji bądź transformacji nawyków niekorzystnych dla pacjenta.
  • Psychoterapia psychodynamiczna – jest oparta na teorii psychoanalizy, czyli uznaniu, że poza tym czego jesteśmy świadomi, istnieje nieświadoma część naszej osobowości, która w istotny sposób wpływa na całe nasze życie. Psychoterapia psychodynamiczna źródeł problemów szuka w przeżyciach z wczesnego dzieciństwa i wypracowanych w tym czasie przez pacjenta mechanizmach obronnych, czyli sposobach radzenia sobie z doświadczeniami i emocjami. Psychoterapia psychodynamiczna zwykle jest bardziej długoterminowa od behawioralno-poznawczej i jest stosowana przy głębszych zaburzeniach, gdzie trzeba dotrzeć do źródła problemu, a nie pracować na nawykach i przekonaniach.
  • Psychoterapia Gestalt – zakłada, że człowiek, działa pod wpływem sumy utrwalonych wcześniej reakcji, co pomaga mu zyskać akceptację otoczenia. Niestety jednocześnie odcina się od nieakceptowanej palety uczuć i zmysłów i ogranicza swój potencjał. Podczas wieloetapowej terapii pacjent poznaje swoje nieuświadomione emocje i doświadcza przeciwieństw swojej własnej osobowości.
  • Psychoterapia Skoncentrowana Na Rozwiązaniu – podstawą jest praca z teraźniejszością i przyszłością, a nie analizowanie przyczyn dysfunkcji w urazach z dzieciństwa. Jej motto skierowane do psychoterapeutów brzmi: Jeśli coś działa, rób tego więcej. Jeśli coś nie działa, rób coś innego. Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj. Pacjent udający się do psychoterapeuty działającego w nurcie skoncentrowanym na rozwiązaniu ma pewność, że upora się ze zgłaszanymi problemami w możliwie krótkim czasie, a nie utknie na kozetce na kilka miesięcy czy lat, kiedy nie jest to konieczne.
  • Psychoterapia pracy z ciałem – tu występuje kilka kierunków, takich jak Analiza Bioenergetyczna Lowena czy Core Energetics. Silne związki z ciałem ma też psychoterapia Gestalt. Praca z ciałem zakłada, że w ciele odkładają się trudne, wyparte emocje, że dzięki ciału tak naprawdę odczuwamy emocje. Rozluźnienie napięć utrwalonych w ciele daje sprzężenie zwrotne i pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną pacjenta.

Psychoterapia indywidualna, dla par czy grupowa?

Wszystko zależy od tego jaki jest Twój problem i z czym chciałbyś pracować. Jeśli problem dotyka relacji w związku – terapia dla par. Jeśli chcesz na spokojnie podrążyć temat i poznać prawdę o sobie – terapia indywidualna. Jeśli masz problemy w relacjach międzyludzkich – terapia grupowa. Ne pewno warto skorzystać z jakiejkolwiek formy pomocy jeśli czujesz dyskomfort psychiczny. Warto pamiętać, że obniżenie nastroju, najczęściej przemija i będzie lepiej, ale też relacje osób, które przeszły psychoterapię, mówią o tym, że jakość i satysfakcja z ich życia podniosły się diametralnie. Zazwyczaj rozpoczęcie psychoterapii uważają za najważniejszą i najlepszą decyzję w ich życiu, po której nich już nie jest takie samo jak wcześniej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne