Strona głównaUncategorizedSkąd bierze się próchnica? Jak jej zapobiegać?

Skąd bierze się próchnica? Jak jej zapobiegać?

Próchnica to najczęściej występująca choroba zębów. Dotyka ludzi w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Powodują ją przede wszystkim zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, dieta oparta o produkty z dużą zawartością substancji słodzących, a także zbyt rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Na wizytę u dentysty warto się umówić nie tylko w sytuacji, kiedy już mamy problem, lecz także w celach profilaktycznych – im wcześniej wykryta zostanie bowiem próchnica, tym łatwiejsze, tańsze i skuteczniejsze będzie jej leczenie.

Czym jest próchnica? Co ją powoduje?

Pod pojęciem próchnicy kryje się zdecydowanie najbardziej powszechna choroba jamy ustnej. Nieleczona prowadzi nie tylko do silnego bólu, lecz także innych problemów z zębami i dziąsłami, a także stanów zapalnych w organizmie. Choroba ta na samym początku nie daje praktycznie żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne, do czego zachęca każdy dentysta w Krakowie. Ich celem jest sprawdzenie stanu zębów pacjenta oraz wykrycie wszelkich nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju.

Próchnicę wywołują kwasy wytwarzane przez bakterie bytujące w płytce nazębnej. Stopniowo uszkadzają one strukturę zęba i niszczą go. Proces ten objawia się m. in. zwiększoną wrażliwością zębów na zmienne temperatury, obecnością na ich powierzchni plamek lub ubytków, a wreszcie bólem. O próchnicy może dodatkowo świadczyć nieprzyjemny zapach z ust. Na wczesnym etapie rozwoju jest ona możliwa do pełnego wyleczenia, im jednak później zareagujemy, tym proces leczenia będzie bardziej skomplikowany, a niekiedy także nieskuteczny – nieleczona próchnica prowadzi do utraty zęba.

Jak chronić się przed próchnicą? Działania profilaktyczne

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi próchnicy. Spośród nich szczególnie warto wymienić dietę – częste sięganie po słodzone napoje i produkty, a także menu oparte na węglowodanach prostych sprzyjają rozwojowi tej choroby. Aby jej zapobiegać, warto więc wprowadzić zmiany w diecie i do minimum ograniczyć podaż cukru w swoim jadłospisie.

Drugim czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Każda osoba, która pragnie zadbać o zdrowie swoich zębów i do później starości cieszyć się pięknym uśmiechem, powinna pamiętać o kluczowych zasadach. Należy do nich mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) oraz stosowanie dodatkowych akcesoriów – m. in. nici dentystycznej, płynów do płukania jamy ustnej, a także specjalnych irygatorów.

Wreszcie, aby skutecznie chronić się przed próchnicą, nie należy zapominać o systematycznych wizytach kontrolnych. Każdy dentysta w Krakowie zachęca, aby pacjenci gościli w jego gabinecie przynajmniej dwa razy w roku. W czasie wizyty lekarz nie tylko dokładnie obejrzy nasze zęby i sprawdzi, czy nie ma nowych ubytków, lecz także będziemy mogli poddać się zabiegom z zakresu higienizacji. Ich systematyczne wykonywanie pozwala na usunięcie nagromadzonej na zębach płytki nazębnej i tym samym zmniejsza ryzyko próchnicy.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką DentoCentrum – Twój zaufany dentysta Kraków.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne