Strona głównaZdrowieAkupunktura - skuteczna czy przereklamowana?

Akupunktura – skuteczna czy przereklamowana?

Historia skuteczności akupunktury w leczeniu chorób sięga epoki neolitu. Już przed nasza erą nakłuwano skórę, by uzdrawiać. Podobnie, jak o całej medycynie naturalnej, o akupunkturze krąży tak wiele faktów, jak i mitów. Zanim wiec zdecydujesz się na ten zabieg, dowiedz się o nim więcej.

 

Początki akupunktury

Zanim akupunktura przybrała dzisiejszą formę, do nakłuwania skóry używano naprawdę różnych przedmiotów. W 4000 tysiącleciu p.n.e. ludzi w Chinach leczono ostrymi odłamkami skał. W procesie ewolucji „igły” robiono z kamienia, kości i bambusa. W epoce brązu to właśnie ten surowiec stanowił podstawę do wykonywania igieł. Następnie były zastępowane żelazem, a następnie stalą. W V wieku p.n.e. igły wykonywano ze złota, a po kolejnych 200 latach ze srebra. Jednak przywilej korzystania z igieł wykonanych z tych surowców mieli jedynie cesarz i cesarzowa.

 

Fakty i mity o akupunkturze

Teorie, spekulacje i mity głoszone o akupunkturze nie są rzadkością. Warto więc zweryfikować, co jest prawdą a co fałszem zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z zabiegu. Z całą pewnością akupunkturę może wykonać jedynie doświadczony specjalista, praktykujący i stale poszerzający swoją wiedze w tym obszarze. W innym wypadku, akupunktura zamiast pomóc, może poważnie zaszkodzić.

 

Fakty o akupunkturze:

  • Akupunktura przywraca harmonię w całym organizmie – w Chinach panuje przekonanie, że ciało człowieka wypełnia energia witalna zwana Qi (czyt. Czi). Przepływa przez meridiany, będące kanałami energetycznymi, a także przez naczynia krwionośne, wypełniając narządy i komórki. Urazy mechaniczne, infekcje, a nawet stres, mogą te przepływy zablokować i tym samym zaburzyć prawidłowe funkcje organizmu. Akupunktura wyrównuje przepływ Qi regulując pracę organizmu.
  • 10 zabiegów akupunktury wystarczy do wyregulowania organizmu – wiele łagodnych dolegliwości w postaci np. przeziębienia można zniwelować już po wykonaniu 3 sesji. Jednak kiedy akupunktura ma wyeliminować poważniejsze schorzenia, zalecaną liczbą sesji jest 6-10 w przerwach wynoszących minimum 6 tygodni.
  • Akupunktura pozostawia ślady na skórze – choć akupunktura jest zabiegiem małoinwazyjnym może zdarzyć się, że igła trafi na naczynko krwionośne i je przebije. Może to skutkować niewielkim siniakiem, który goi się po kilku dniach.
  • Choroby można leczyć także dzięki nakłuwaniu uszu – to prawda. Jedną z form akupunktury jest tzw. aurikuloterapia. Polega na nakłuwaniu wyłącznie małżowiny usznej w odpowiednich miejscach, rozpoznanych przez terapeutę.
  • Akupunktura znieczula – owszem, akupunkturę stosuje się także jako znieczulenie. Nie jest to jednak polecana metoda w przypadku poważnych i skomplikowanych operacji, ponieważ nie tylko działa na każdego pacjenta, ale jej efekt może minąć w trakcie trwania zabiegu.
  • Akupunktura leczy z nałogów – trudno mówić o leczeniu, ale z całą pewnością akupunktura pomaga w pozbyciu się nałogów. Łagodzi bowiem objawy odstawienne np. podczas rzucania palenia. Jak jednak przy każdym nałogu, sukces terapii musi być ściśle połączony z silną motywacją.

 

Mity o akupunkturze:

  • Brak efektów akupunktury to brak kompetencji terapeuty – nie jest to prawdą podobnie, jak nie jest prawdą, że nieudana operacja jest zawsze wynikiem błędu lekarskiego. O braku skuteczności metody może decydować wiele czynników poczynając od odporności organizmu na nią, po niepoinformowanie terapeuty o wszystkich ważnych aspektach.
  • Każdy może skorzystać z akupunktury i wyleczyć każdą chorobę – podobnie, jak nie każdy może przyjmować najbardziej popularne leki, tak też akupunktura nie jest formą terapii odpowiednią dla każdego. Zanim poddasz się tej terapii, powiedz o absolutnie wszystkich dolegliwościach i przebytych chorobach, aby mieć pewność, że nakłuwanie Ci nie zaszkodzi. Akupunkturą też nie wyleczysz każdej choroby. O tym, jakie schorzenia są wykluczone z działania akupunktury, zawsze poinformuje Cię doświadczony terapeuta.
  • Akupunktura jest najbardziej skuteczna przy stosowaniu igieł z metali szlachetnych – nic bardziej mylnej. Surowiec z którego wykonane są igły do akupunktury nie wpływa na skuteczność zabiegu. W akupunkturze liczy się profesjonalizm terapeuty.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne