Strona głównaZdrowieOczyszczacze powietrza na smog

Oczyszczacze powietrza na smog

Oczyszczacze powietrza na smog

W ostatnim czasie jakość powietrza, którym oddychamy znacznie się pogorszyła. Główną przyczyną zaistniałej sytuacji, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jest działający w naszym kraju system grzewczy. Piece, często przestarzałe opalane są śmieciami, jak na przykład plastikami. Powoduje to, że nad większością polskich miast nisko nad ziemią unosi się szara chmura (mgła, zwana smogiem), w której skład wchodzą związki chemiczne pochodzące głównie ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, czy zakładów przemysłowych, oraz pyły (PM10, PM2,5). Są one dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ludzi.

Urządzenie do oczyszczania powietrza

służy do walki z zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Posiada szeroki zakres działania. Doskonale radzi sobie nie tylko z alergenami znajdującymi się w pomieszczeniu, ale również z bardzo drobnymi cząstkami i pyłkami wchodzącymi w skład chmury smogowej. Oczyszczacze powietrza dzięki zastosowaniu w nich filtrów HEPA i węglowych pomagają ograniczyć nawet kilkakrotnie ilość szkodliwych substancji w powietrzu.

 

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Duża liczba oczyszczaczy na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jak zatem znaleźć ten najlepszy? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę własne potrzeby i uwzględnić:

  1. wielkość mieszkania,
  2. poziom zanieczyszczenia powietrza,
  3. własne preferencje.

Następnie należy zwrócić uwagę na parametry urządzenia, takie jak:

  1. skuteczność wychwytywania zanieczyszczeń,
  2. rozmiar zatrzymywanych cząsteczek,
  3. liczba trybów, czyli prędkość działania.

Warto też zastanowić się nad kwestią wyboru urządzenia z filtrem HEPA w połączeniu z filtrem z węglem aktywnym, czy z zastosowaną technologią elektrostatyczną.

Oczyszczacz z filtrem HEPA w połączeniu z filtrem węglowym

Powietrze czyszczone jest za pomocą wymiennego filtra, który powinien mieć klasę co najmniej H10. Filtry HEPA zapewniają dokładną i bezpieczną filtrację na poziomie nawet 99,97% najmniejszych drobinek z trudem wychwytywanych przez inne filtry. Są one jedynymi, które potrafią zatrzymać cząsteczki mające najmniejszą średnicę, tak jak wszędobylskie pyły i inne szkodliwe substancje.

Urządzenia, które zostały wyposażone w filtr węglowy doskonale usuwają zanieczyszczenia gazowe, takie jak: dwutlenek siarki, czy azotu.

Im wyższa klasa tym urządzenie jest bardziej wydajne. Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność częstej wymiany filtra (nawet 2 razy w roku), co wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów eksploatacji.

Oczyszczacz elektrostatyczny

Cena zakupu jest wyższa, ale eksploatacja w porównaniu z urządzeniem z filtrem HEPA jest niższa. Filtrów elektrostatycznych nie potrzeba wymieniać. Wystarczy, że co pewien okres czasu zostaną umyte pod bieżącą wodą. Jeżeli chodzi o skuteczność pracy to jest porównywalna.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne