Strona głównaZdrowieSposoby na zachęcenie dziecka do mycia zębów

Sposoby na zachęcenie dziecka do mycia zębów

W jaki sposób można skutecznie zachęcić dziecko do mycia zębów? Gros rodziców zadaje sobie pytania na ten temat. Najczęściej stosowaną metodą wychowawczą jest oczywiście przymus oraz sankcjonowanie braku wykonywania poleceń. Czy w świetle aktualnej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej jest ot jednak skuteczne narzędzie działania i czy można to jakoś zmienić, aby mycie zębów stało się o wiele przyjemniejszą aktywnością dla dzieci i brakiem problemów dla rodziców? Na ten temat rozmawialiśmy z właścicielem gabinetu dentystycznego DamDent    

Skuteczne metody motywacji dziecka

Mycie zębów jest nawykiem, który ma na celu utrzymanie higieny jamy ustnej i zabezpieczenie dziecka przed zachorowaniem na próchnicę. W dobie słodyczy, słodzonych napojów i usypiania z butelką dziecka próchnica staje się bardzo poważnym problemem. Pediatrzy i stomatolodzy biją na alarm. Klasycznym sposobem motywowania dziecka jest albo karanie, albo straszenie.

Strach jako narzędzie motywacyjne nie sprawdzi się za dobrze. Dziecko nastraszone wizją wizyty u dentysty, gdzie jest masa dziwnych urządzeń, igieł i gdzie finalnie pojawia się ból nie jest dobrym pomysłem. Dziecko może nabyć fobii przed dentystami, co będzie miało w przyszłości niedobre konsekwencje. Strach przed dentystami powoduje brak wizyt kontrolnych i opóźnianie wykonania leczenia stomatologicznego. Widać więc, że doraźnym straszeniem i nawet zmuszeniem w ten sposób do mycia zębów nie osiągnie się korzystnych końcowych rezultatów.

Wizyty wprowadzające, spotkania dla dzieci i inne aktywności

Bardzo fajnym sposobem motywacji jest wykorzystanie interesujących narzędzi psychologicznych. Świetnie do mycia zębów potrafią motywować warsztaty przeprowadzane w trakcie wizyt wprowadzających w gabinetach stomatologicznych. W wielu klinikach są to eventy, gdzie jest zabawa, zajęcia z animatorami i pedagogami. Dzieci uczą się tam korzyści wynikających z pięknego uśmiechu, całość odbywa się w atmosferze dobrej zabawy. Rodzice z kolei powinni uprzyjemnić proces przyuczania do higieny jamy ustnej. Kolorowe, elektroniczne szczoteczki do zębów oraz niewielkie nagrody, które wyrobią w dziecku nawyk mycia zębów. Trzeba być w tym miejscu kreatywnymi.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne