Nietrzymanie moczu
Wiele kobiet na skutek menopauzy, chorób układu moczowego lub przebytego metodą naturalną porodu zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Jest to częste źródło kompleksów oraz braku satysfakcji z życia seksualnego. Nietrzymanie moczu to mimowolne (niezależne od świadomej decyzji kobiety) oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Mocz w pęcherzu może być zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy, które otaczają cewkę moczową i ją zaciskają. Nieprawidłowości na którymś z powyższych etapów prowadzą do różnych zaburzeń w oddawaniu moczu, w tym do nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu może być spowodowane chorobami układu nerwowego ale znacznie częściej jego przyczyną są zaburzenia w obrębie różnych odcinków dróg moczowych lub przebytego porodu. Nietrzymanie moczu jest dolegliwością krępującą i znacznie utrudniającą codzienne życie. Często dotyka osoby starsze jednak nie jest to tylko cecha związana ze starzeniem się.
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?
Sygnałem ostrzegawczym rozwijającego się problemu nietrzymania moczu może być niewielkie, okazjonalne ulewanie moczu, np. kilka kropel przy silnym kaszlu lub częstsza potrzeba odwiedzania toalety nawet wtedy, gdy pęcherz nie jest do końca wypełniony. Aby dokładnie zdiagnozować przyczynę powstania problemu konieczna jest wizyta u lekarza, który nie tylko zdiagnozuje problem, ale dobierze odpowiednią metodę leczenia. Wyróżnia się trzy główne przyczyny nietrzymania moczu:
- Wysiłkowe (gdy dochodzi do niego przy wzmożonym wysiłku fizycznym, zwłaszcza w efekcie nagłego i silnego napięcia powłok brzusznych)
- Naglące (gdy występuje wskutek pojawienia się odczucia nagłego parcia na cewkę moczową i pęcherz moczowy, czyli trudnej do opanowania chęci oddania moczu)
- Z przepełnienia (wskutek faktycznego przepełnienia pęcherza moczowego).
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
Problem nietrzymania moczu jest uporczywy jednak w pełni uleczalny. Z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna, która pozwala na eliminację większości problemów związanych z anatomią pochwy. Wystąpienie problemu nietrzymania moczu może być wskazaniem do laserowego zabiegu leczenia nietrzymania moczu. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu to zabieg, który pozwala szybko i skutecznie pozbyć się kłopotliwego problemu. Zabieg wykonany z użyciem lasera zwykle nie wymaga powtórzeń, jest bezpieczny, bezbolesny, nieinwazyjny i nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu polega na zwężeniu światła pochwy i wzmocnieniu jej sprężystości. Dzięki temu wzmacnia się powięź wewnątrzmaciczna, a także ujście cewki moczowej, której kąt wraca do prawidłowego położenia, co usuwa problem niekontrolowanego oddawania moczu. Efekty zabiegu widoczne są już po miesiącu. Procedura zabiegu trwa ok. 30 min.
Przeciwwskazania
- Nieprawidłowy wynik cytologii
- Infekcje intymne
- Choroba nowotworowa
- Stan zapalny pęcherza
- Miesiączka
- Ciąża lub karmienie piersią
- Uszkodzenia naskórka w okolicy zabiegowej
- Przyjmowanie leków wrażliwych na promieniowanie