Strona głównaZdrowieCo jaki czas rekomendowana jest wizyta u dentysty?

Co jaki czas rekomendowana jest wizyta u dentysty?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że regularne dbanie o uzębienie jest bardzo ważne. Jednak nie wszyscy regularnie wykonujemy kontrole w gabinecie dentystycznym. Pomimo dużej świadomości społeczeństwa co do tego jak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa, wciąż wielu pacjentów umawia się na wizytę dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból czy nadwrażliwość. Pojawia się zatem tytułowe pytanie – co jaki czas rekomendowane są wizyty u stomatologa.

Podstawa to profilaktyka

Należy rozpocząć od tego, że rozwijającą się próchnica początkowo nie odznacza się zbyt widocznymi symptomami. Dlatego często dopiero na wizycie kontrolnej jesteśmy w stanie zdiagnozować ewentualne problemy pojawiające się w jamie ustnej. Ma to duży wpływ na nasze samopoczucie, gdyż jak wiadomo długo odwlekana wizyta w gabinecie stomatologicznym zazwyczaj skutkuje mało przyjemnym bólem zęba. A do tego trzeba liczyć się z tym, że wczesna diagnoza pozwala uniknąć kosztownego leczenia. Przykładem jest kosztowne i mało przyjemne leczenie endodontyczne (tak zwane leczenie kanałowe), które jest znacznie mniej przyjemne i jednocześnie kosztowniejsze od leczenia próchnicy w początkowym stadium rozwoju. Najlepszym, podsumowaniem tej przestrogi jest znane powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Profilaktyka w przypadku stomatologii jest naprawdę wyjątkowo ważna i bez wątpienia pozwala uniknąć wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej.

Co jaki czas powinno się odwiedzić gabinet stomatologiczny?

Raczej każdy jest świadomy tego, że w momencie, gdy odczuwamy ból lub nadwrażliwość w jamie ustnej powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem. Nieco mniej oczywista sprawa jest w przypadku wizyt kontrolnych.

Wizyta o charakterze profilaktycznym polega na sprawdzeniu podniebienia, dziąseł oraz łuków zębowych. Dentysta ogląda uzębienie pacjenta i stara się dopatrzyć ewentualne niepokojące sygnały. Dobrze, gdy wizytę kontrolną poprzedza usunięcie osadu oraz kamienia nazębnego, aczkolwiek nie jest to bezwzględnym wymogiem.

Każdy gabinet dentystyczny (np. dentysta ursynów) może rekomendować nieco inne odstępy pomiędzy poszczególnymi wizytami, których celem jest stomatologia zachowawcza. Zazwyczaj rekomendowane jest, aby pacjent odwiedzał gabinet średnio co 6 miesięcy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne