Strona głównaUncategorizedZ czego słynie kuchnia Indyjska?

Z czego słynie kuchnia Indyjska?

Kuchnia indyjska słynie przede wszystkim z intensywnych aromatów,  korzennych przypraw, pikantności oraz różnorodnych warzyw. Dla Polaków kuchnia indyjska jest egzotyczna i jednocześnie bardzo interesująca. Zachwyca wyrazistością i pomysłowością.

Kuchnia indyjska to bardzo ogólne pojęcie odnoszące się do smaków z całych Indii. Warto wiedzieć, że Indie są dosyć mocno podzielone etnicznie i nie inaczej jest z tamtejszymi smakami – które są zróżnicowane. Północna część Indii to pszenne placki, mięso oraz słynna przyprawa curry. Natomiast południe kraju to bogactwo warzyw, ryż, soczewica oraz mleczko kokosowe. Oczywiście kluczowym elementem kuchni indyjskiej jest charakterystyczny wyrazisty aromat tamtejszych przypraw. Słynne indyjskie przyprawy to między innymi kolendra, goździki, chilli, kozierdka, gałka muszkatołowa, imbir, kardamon, cymon, kmin oraz słynna kurkuma. Kuchnia indyjska oczywiście nie ogranicza się do jednej czy dwóch przypraw, tutaj królują przyprawowe mieszanki. Co ciekawe, wiele mieszanek ma swoje własne nazwy. Najpopularniejszą jest garam masala.

Przykładowe potrawy to między innymi kofta (szaszłyk z mięsa), tandoori lub tikka masala (kurczak w indysjkiej wersji), chlebki naan, pakora (warzywa w cieście) oraz setki innych potraw na bazie mięsa i warzyw.

Warto mieć na uwadze, że zgodnie z indyjską kulturą rzadko kiedy do spożywania posiłków korzysta się ze sztućców. Posiłki spożywane są dłońmi. W wielu indyjskich restauracjach w Europie oczywiście można otrzymać sztućce np. Restauracja Indyjska Warszawa Praga. Warto mieć na uwadze, że według wielu opinii jedzenie za pomocą rąk potęguje doznania smakowe, gdyż przed zjedzeniem potrawy zapoznajemy się z jej konsystencją. Zazwyczaj dania są podawane na dużych okrągłych tacach, na których ustawiane są miseczki z potrawami mięsnymi, warzywami oraz ryżem. Co ciekawe, w południowej części Indii popularne jest podawanie posiłków na świeżo zerwanym liściu bananowca.

Warto zauważyć, że kuchnia indyjska zyskuje sympatyków na całym świecie, również w Polsce łatwo znaleźć restauracje typu kuchnia indyjska na wynos.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne