Strona głównaZdrowieCzym zajmuje się medycyna podróży?

Czym zajmuje się medycyna podróży?

Już niebawem rusza sezon urlopowy a wraz z nimi atrakcyjne oferty wycieczek. Oferta wyjazdu dla wielu osób jest możliwością do odpoczynku i zregenerowania sił. Żeby urlop przebiegł bezpiecznie i spokojnie warto się do niego przygotować. Niestety nie każdy pamięta o zabezpieczeniu swojego zdrowia przed groźnymi chorobami.

Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na egzotyczne choroby. Wszystko za sprawą łatwego dostępu do atrakcyjnych miejsc, w których można się zarazić. Połączenia komunikacyjne oraz atrakcyjne oferty podróży sprzyjają wizytom w takich miejscach.

Medycyna podróży pozwala zabezpieczyć się przed groźnymi chorobami, na które możemy zachorować podczas urlopu. Dlatego ważne jest, żeby osoby wybierające się w podróż do odległych zakątków świata odwiedziły lekarza tej specjalizacji. Zadaniem lekarza medycyny podróży jest przygotowanie turystów do wyjazdu pod kątem szczepień. Jeśli w regionie, do którego się wybieramy, jest duże ryzyko zachorowania i obowiązują szczepienia ochronne, to lekarz medycyny podróży zleci wykonanie niezbędnych szczepień i udzieli potrzebnych informacji, które pozwolą uniknąć zachorowania. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie szczepienia są obowiązkowe.

Może zdarzyć się, że przed wyjazdem do miejsca, w którym mamy spędzić urlop wskazane będzie wykonanie szczepień. Lepiej tego nie ignorować, ponieważ choroba może skuteczne zakłócić wymarzony urlop. Ponadto istnieje duże ryzyko powikłań jak w przypadku zachorowania na dur brzuszny. Szczepionka pozwala zabezpieczyć przed tą chorobą. Inaczej pomimo przestrzegania zasad higieny jesteśmy potencjalnie narażeni na zachorowanie. Dur brzuszny to choroba, której objawy można podzielić na kilka faz.

W pierwszej fazie zachorowania na dur brzuszny występuje wysoka gorączka do 40 stopni Celsjusza. Pojawiają się również bóle głowy i bezsenność, nudności, biegunko. Na tym etapie zachorowania charakterystyczne jest osłabienie organizmu.

W drugiej fazie duru brzusznego występuje charakterystyczna wysypka w postaci różowych plam. Utrzymuje się wtedy gorączka i stan osłabienia. Mogą pojawić się również dolegliwości takie jak ból szyi.

Jeśli nie zostały podjęte żadne kroki w walce z durem brzusznym, to następuje ostatnia faza choroby, która jest najbardziej niebezpieczna. Pojawiające się wtedy powikłania mogą doprowadzić do zgonu. Charakterystyczne w tej fazie dur brzusznego są krwotoki wewnętrzne oraz powiększenie wątroby i śledziony. Jeśli chory przetrwa ostatnią fazę choroby, to następuje zdrowienie, które objawia się ustępowaniem gorączki i powrotem do zdrowia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne