Strona głównaZdrowieJak działa kolagen?

Jak działa kolagen?

Kolagen to rodzaj białka, który jest jednym z głównych składników substancji międzykomórkowej w naszym organizmie. Jego odmiany różnią się strukturą i funkcjonalnością, a znajdują się w skórze, kościach, ścięgnach, chrząstce i błonie podstawnej. To on odpowiedzialny jest za młody, świeży wygląd skóry, jędrność i elastyczność, a także kondycję włosów i paznokci. Niestety, między 25 a 30 rokiem produkcja kolagenu spada, co znacząco wpływa na wiele sfer prawidłowego funkcjonowania i kondycji naszego ciała. Słyszymy o wielu preparatach zawierających kolagen – czy one naprawdę działają?

Działanie

Funkcja kolagenu w organizmie człowieka jest niezwykle istotna. Wpływa nie tylko na piękny wygląd, ale również bezpośrednio na nasze zdrowie. Kolagen nadaje tkankom odporność na rozciąganie, stają się wytrzymałe mechanicznie. Poza tym bierze udział w procesie gojenia się raz oraz naprawy narządów i tkanek. Oznacza to, że suplementacja kolagenem wpływa pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci, ale przy tym pozwala zmniejszyć kruchość kości postępującą z wiekiem, złagodzi bóle reumatyczne i wzmacnia układ immunologiczny. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi kolagen zarówno zewnętrznie, w maściach, kremach czy olejkach, lecz przede wszystkim podawać go od środka np. w formie napoju przygotowanego na bazie rozpuszczalnego proszku.

Przyjmowanie

Kolagen jaki wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele suplementów z kolagenem. Najpowszechniejsze to tabletki, kapsułki, tabletki musujące, żelki i kolagen do picia. Wyjątkowo ciekawy wydaje się kolagen w proszku, który można samodzielnie przygotować do picia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne