Coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem witarianizm. Dieta ta zyskuje na popularności. Nazwa może kojarzyć się z dietą wegetariańską czy wegańską. I słusznie, ponieważ często dieta witarian jest łączona z dietą jarską. Czy jednak witarianizm jest zdrowy? Co jeść, aby móc przekonać się do tego stylu jedzenia? Nasze podpowiedzi pomogą rozwiać większość wątpliwości. 

Czym jest witarianizm? 

Witarianizm to dieta, w której wszystkie produkty są zjadane na surowo, bez ich przetwarzania przy użyciu ciepła. W niektórych odmianach diety RAW dozwolone jest jedynie podgrzewanie potraw do maksymalnie 42°C. Odżywianie w ten sposób wyklucza spożywanie produktów wysoko przetworzonych. Witarianie uważają, że spożywanie jedzenia na surowo pozwala uniknąć utraty witamin i minerałów, które są niszczone podczas gotowania. Czego więc właściwie nie jedzą osoby odżywiające się w ten sposób? Głównie produkty, których spożywanie na surowo mogą szkodzić lub są niejadalne, czyli:

  • Mięso
  • Owoce morza i ryby
  • Kasza, makaron
  • Jaja

Jak przejść na dietę opartą o witarianizm? 

Witarianizm może być wyzwaniem, dla osób, które na co dzień korzystają z gotowania, pieczenia. Zanim postanowisz całkowicie przejść na surowy styl odżywiania, wypróbuj kilka przepisów, które są częstym wyborem osób będących na tej diecie. Dodawaj stopniowo dodawać potrawy RAW do swojego jadłospisu. Z czasem zwiększaj ich większość, aż całkowicie przejdziesz na witarianizm. W ten sposób przyzwyczaisz swój organizm do nowej diety, a przy okazji poznasz nowe nieznane smaki. Posiłki te nie muszą być nudne, możesz postawić na kremowe smoothie, warzywne pasty czy soki, a zdrowe domowe batony.

Czy dieta RAW jest zdrowa? 

Należy pamiętać, że witarianizm jest dietą eliminacyjną, dość mocno restrykcyjną. Podczas odżywiania się w ten sposób przez dłuższy czas mogą pojawić się niedobory niektórych z minerałów i witamin. Choć menu osób będących na tej diecie jest pełne warzyw i owoców, lekarze nie zalecają stosowana jej długoterminowo. W krótkich okresach może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, z powodu zwiększonej podaży błonnika, a zmniejszonej nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka tygodni.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.