Ślimaki jako potrawa mogą budzić różne emocje i skojarzenia. Dla niektórych są egzotycznym przysmakiem, dla innych natomiast wydają się kontrowersyjnym produktem kulinarnym. Tymczasem są one smakołykiem znanym od dawna. Obecnie są kojarzone przede wszystkim z przysmakiem serwowanym we Francji, jednak ich popularność powoli rozprzestrzenia się także na inne kraje.

W jakich krajach są spożywane ślimaki?

Ślimaki jako pożywienie mają swoje miejsce w kuchni wielu krajów na całym świecie. Choć może to wydawać się zaskakujące, są one cenione i spożywane w różnych kulturach. Oprócz tradycji kulinarnej we Francji, ślimaki są również popularne w innych europejskich krajach, takich jak Włochy, Belgia, Holandia, Portugalia i Hiszpania. Poza Europą, jadalne ślimaki są obecne w kuchni japońskiej, chińskiej oraz w wielu krajach afrykańskich, takich jak Nigeria, Ghana czy południowa część Czarnego Lądu. Każda z tych kultur ma swoje własne tradycje i techniki przygotowania, które nadają unikalny smak i charakter tym wyjątkowym przekąskom.

Jaki smak i wartości odżywcze mają ślimaki?

Smak ślimaków bywa porównywany do smaku mięsa drobiowego, krewetek i innych owoców morza, takich jak małże. Mięso hodowlanych ślimaków jest delikatne, miękkie i łatwo poddaje się obróbce termicznej. Z reguły są pieczone, duszone, grillowane lub smażone.

W 100 gramach mięsa ślimaków znajduje się aż 25 gramów białka i zaledwie 2 grama tłuszczu, który zawiera znikomą zawartość cholesterolu.

Ślimaki jako niekonwencjonalny pomysł na prezent lub uświetnienie menu podczas uroczystego spotkania

W Polsce można zaobserwować rosnące zainteresowanie ślimakami. Z reguły są postrzegane jako niebanalny pomysł na prezent.  Ich egzotyczny charakter i niezwykłość przyciągają uwagę, stając się nietuzinkowym dodatkiem do różnego rodzaju spotkań lub do paczek prezentowych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.