Strona głównaZdrowieKiedy stosowane są kołnierze ortopedyczne?

Kiedy stosowane są kołnierze ortopedyczne?

Kołnierze ortopedyczne są stosowane w urazach odcinka szyjnego kręgosłupa. Kołnierz jest stosowany w celu usztywnienia kręgosłupa szyjnego. W efekcie kręgi są utrzymane w prawidłowej pozycji i jednocześnie mięśnie są odciążone. Takie rozwiązanie sprzyja rekonwalescencji.

Stosowanie kołnierza wymaga konsultacji z lekarzem

Zastosowanie kołnierza jest możliwe tylko i wyłącznie po kontakcie z lekarzem specjalistą (ortopedą lub fizjoterapeutą). Warto zauważyć, że jest kilka różnych rodzajów stabilizatorów górnego odcinka szyjnego. Przede wszystkim wyróżnia się kołnierze miękkie, półsztywne oraz sztywne. Miękkie kołnierze są wykonane z pianki poliuretanowej. Natomiast sztywniejsze egzemplarze mają dodatkowo wkładkę usztywniającą. Z reguły w pierwszych etapach leczenia sięga się po sztywniejsze kołnierze a potem pod warunkiem, że lekarz pozwoli, można przechodzić na miększe odmiany kołnierza. Poza tym, wyróżnia się kołnierze ortopedyczne jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Odmiany jednoczęściowe z reguły zakłada się po wypadku w czasie transportu pacjenta po to, żeby zabezpieczyć kręgi. Z kolei odmianę dwuczęściową nosi się już po operacji (w przypadku skręcenia lub złamania kręgosłupa). Dwuczęściowy, kołnierz ma taką zaletę, że nie trzeba go w całości zdejmować na czas badań.

Nie tylko rodzaj kołnierza ortopedycznego wymaga konsultacji z lekarzem. Również czas przez jaki usztywnienie górnego odcinka szyi będzie konieczne wymaga stałej konsultacji z lekarzem.  Z reguły kołnierze ortopedyczne są noszone około 4-6 tygodni. Jednak nie jest to regułą i czasami czas ten może się skrócić lub wydłużyć. Wiele oczywiście zależy od tego z jakim urazem mamy do czynienia oraz jak postępuje powrót do zdrowia.

Kiedy stosowany jest kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny jest wykorzystywany w przypadku kontuzji górnego odcinka szyjnego. Poza tym, jest pomocny podczas leczenia dyskopatii odcinka szyjnego, zesztywnienia mięśni szyi i karku, oraz w nerwobólach szyi i barków.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne