Strona głównaZdrowieLeczenie uzależnień - jak ono wygląda

Leczenie uzależnień – jak ono wygląda

Leczenie uzależnień składa się na wiele czynników oraz podzielone jest na etapy, dzięki którym uzależniony jest w stanie wyjść bezpiecznie z nałogu. Aby wyjście z nałogu było możliwe, najważniejsze jest namówienie osoby uzależnionej do wizyty oraz jej wspieranie. To pierwszy krok do wyjścia z nałogu oraz toksycznych relacji z bliskimi.

 

Pierwsze kroki wyjścia z nałogu

Ośrodki leczenia uzależnień, stosują innowacyjne metody w walce z nałogiem. Przede wszystkim są to rozmowy ze specjalistami, które mają na początku na celu wczesną diagnostykę uzależnionego oraz próbę nakłonienia do podjęcia terapii. W rozmowę włączani są bliscy, którzy często również zgłaszają osobę uzależnioną na terapię. W trakcie takiej rozmowy psychoterapeuta dowiaduje się jak długo trwa problem z nałogiem i czy zostały podjęte jakiekolwiek próby wyjścia z niego. To ważna informacja, ponieważ osoby uzależnione, które mimo terapii wracają do nałogu mają swoje wewnętrzne powody, dla których uciekają w znany im świat i ich terapia przebiega nieco inaczej, ponieważ ważne jest poznanie problemów oraz emocji, jakie kierują ich na złą drogę. Oczywiście aby móc podjąć terapię z pacjentem najważniejsza jest zgoda i zainteresowanie samego uzależnionego. Specjaliści starają się więc nakłonić do podjęcia leczenia i wspomóc w podjęciu tej decyzji. Bez wsparcia bliskich jednak jest to często niemożliwe, więc w terapie zawsze włączane są osoby z najbliższego otoczenia osoby uzależnionej.

 

Terapia długoterminowa i krótkoterminowa

Po podjęciu decyzji o leczeniu następuje terapia, która może być terapią długo i krótkoterminową. Wiele zależy od tego w jakim stopniu osoba jest uzależniona i czy miała problemy z wyjściem z nałogu. W przypadku trudniejszych przypadków terapia trwa dłużej. Wiele zależy od samej chęci do zmian osoby zgłaszającej się na terapię. Terapia niezależnie od tego, czy jest krótka, czy długa wygląda podobnie. Przeprowadzane są rozmowy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami na temat nałogu. Terapeuta stara się zrozumieć powody powstania nałogu oraz pokazać jakie mogą być inne sposoby na radzenie sobie z emocjami. Wyjaśnia również, by nie zamykać się ze swoimi problemami i mówić o uczuciach. Bardzo ważna jest współpraca z najbliższymi, których terapeuta uczy jak nie ulegać namowom uzależnionych i jak radzić sobie we współuzależnieniem. Nie są potępiane osoby uzależnione, ale ich nałóg – to terapia uzależnień, która daje pozytywne rezultaty. Uwalnianie z poczucia winy daje świetne efekty. Przede wszystkim poddane terapii osoby potrafią przebaczyć sobie i innym oraz mają siłę, by zmienić swoje życie na lepsze. W następnej kolejności terapeuta pokazuje pozytywne przykłady innych uzależnionych, którzy wyszli z nałogu i cieszą się wolnością oraz spełniają swoje marzenia. Dawanie nadziei nie tylko na wyleczenie, ale też na nowe życie sprawia, że osoba uzależniona chętniej uczestniczy w zajęciach i ma „punkt zaczepienia” w chwilach słabości. Jednym z ośrodków leczenia uzależnień jest gabinet psycholog Magdaleny Wolikowskiej – leczenieuzalezienwroclaw.pl

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne