Strona głównaZdrowieSprawdzony fizjoterapeuta, a prawa pacjenta

Sprawdzony fizjoterapeuta, a prawa pacjenta

Sprawdzony fizjoterapeuta, a prawa pacjenta

Każdy dobry rehabilitant powinien przede wszystkim przestrzegać praw pacjenta. To bardzo ważne, ponieważ z pewnością wielu z nas zwraca na to ogromną uwagę, będąc pacjentem. Dużo większą popularnością cieszą się miejsca, które przestrzegają praw pacjenta oraz utrzymują przyjazną atmosferę.

Prawo do informacji

Każdy pacjent, który ukończył 16 lat, ma prawo do uzyskiwania informacji, na temat swojego aktualnego stanu zdrowia. Również o proponowanych możliwościach leczenia. Dobry fizjoterapeuta powinien dokładnie wyjaśnić,  na czym polega rozpoznana dolegliwość czy choroba. Następnie przedstawić wszelkie możliwości leczenia, które są dostępne na rynku medycznym. Oczywiście ostateczna decyzja o wyborze sposobu leczenia należy do nas.

Prawo do tajemnicy na temat swojego stanu zdrowia

Sprawdzony fizjoterapeuta powinien dowiedzieć się, którego z członków rodziny, chcemy powiadamiać o naszym stanie zdrowia. Rehabilitant jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nie mogą one zostać ujawnione nawet po śmierci. Jeżeli wskazaliśmy w dokumentacji odpowiednią osobę, to właśnie jej zostaną udzielone informację o obecnej sytuacji zdrowotnej. Niemniej, istnieją odstępstwa od tego w kilku sytuacjach. Głównie wtedy, gdy zażąda tego sąd w celu przeprowadzenia postępowania czy informacje te mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia pacjenta.

Prawo do dokumentacji medycznej

To prawo w dużej mierze dotyczy naszego dostępu do wszelkiej dokumentacji. W dzisiejszych czasach istnieje wiele form dostępu do dokumentacji – do najważniejszej z nich należą między innymi wgląd do dokumentacji w miejscu, gdzie udzielane są świadczenia.  Możemy zwrócić się również z prośbą o sporządzenie kopii lub odpisu wszelkich dokumentów. Również oryginał może zostać nam wydany, jednak wymaga to podpisania specjalnych dokumentów. Sprawdzony fizjoterapeuta może nam również udzielić dokumentacji w formie elektronicznej lub za pośrednictwem przenośnego nośnika danych.

Prawo do zgody na leczenie

Nie można rozpocząć leczenia bez udzielenia zgody pacjenta. Po przedstawieniu wszelkich możliwych form leczenia to do Pacjenta należy decyzja o tym, na jaką metodę się zdecyduje. Zgoda może być udzielona w formie ustnej lub pisemnej. Jest to konieczne, by rozpocząć proces leczenia.

To tylko niektóre prawa pacjenta. Sprawdzony fizjoterapeuta powinien przestrzegać wszelkich praw, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla osób, które korzystają z usług gabinetów rehabilitacyjnych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne