Strona głównaZdrowieMedycyna pracy – czym się zajmuje? Kiedy udać się do lekarza medycyny...

Medycyna pracy – czym się zajmuje? Kiedy udać się do lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy to specjalista, do którego uczęszcza znaczna większość z nas. Jest to specjalizacja, która nie dotyczy jednego wybranego obszaru w ludzkim organizmie. Taki lekarz pełni przede wszystkim funkcję arbitra, który ocenia naszą zdolność zdrowotną do wykonywania konkretnych zadań. Wydaje on konkretne decyzje w formie orzeczeń, poświadczających o naszym stanie zdrowia. Natomiast czym jeszcze charakteryzuje się ta specjalizacja? Czy dotyczy ona jedynie pracy?

Na czym polega praca lekarza medycyny pracy?

Medycyna pracy jest dziedziną, która czerpie z wielu dyscyplin medycznych. Lekarz medycyny pracy skupia się na ochronie zdrowia osób pracujących przed różnego rodzaju zagrożeniami, które mogą je spotkać w miejscu pracy. W danym zakładzie pracy mogą panować takie warunki, które utrudniają należytą pracę, a nawet funkcjonowanie danemu pacjentowi, którego stan zdrowotny w związku z ich występowaniem się pogarsza.

Ponadto specjalista od medycyny pracy jest w stanie zdiagnozować i leczyć efekt tzw. wypalenia zawodowego.

Natomiast to, z czym najbardziej kojarzymy lekarza medycyny pracy, dotyczy różnego rodzaju badań okresowych, badań wstępnych oraz badań kontrolnych dla pracowników. Kwitowane są one wystawianym przez lekarza orzeczeniem, które albo zezwala na podjęcie aktywności zawodowej, albo ją odradza. Zatem decyzja lekarza medycyny pracy może być kluczowa na etapie zatrudniania się w danym miejscu.

Specjalista od medycyny pracy może być stale związany z danym przedsiębiorstwem. Pełni wtedy funkcję tzw. lekarza zakładowego, do którego udają się wszyscy pracownicy danego przedsiębiorstwa. To on decyduje o przyznaniu im urlopów zdrowotnych, czyli tzw. L4.

Innymi zadaniami, które leżą w kompetencjach lekarza medycyny pracy, są: badanie uczniów, kierowców – w ramach badań wstępnych i okresowych, a także pracowników na statkach, nurków, osoby ubiegające się o pozwolenie na broń oraz te, które chcą uzupełnić swoją książeczkę sanepidowską.

Kiedy chodzimy do lekarza medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy odbywa się zawsze wtedy, gdy zaczynamy pracę w nowym miejscu. Wydane przez specjalistę oświadczenie uprawnia do wykonywania zawodu. Kierowani do niego jesteśmy przez naszego przyszłego pracodawcę, który wypisuje stosowne skierowanie. To w nim zawarte są informacje, o tym, jakie czynności będziemy wykonywać i jakie w związku z tym obszary musi badać u nas specjalista od medycyny pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne