Strona głównaZdrowieOrtezy jako odpowiedź na schorzenia narządu ruchu

Ortezy jako odpowiedź na schorzenia narządu ruchu

Schorzenia kręgosłupa oraz narządu ruchu zwykle przychodzą nam na myśl, w kontekście sportowców, którzy narażeni są na różnego rodzaju kontuzje. Tymczasem problem ten dotyczy większości społeczeństwa jako jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Brak regularnej aktywności fizycznej, nadwaga, stres, a także długotrwałe obciążenia prowadzące do nadwyrężania to główne przyczyny schorzeń narządu ruchu. Na szczęście rynek oferuje nam wiele produktów ortopedycznych, przede wszystkim ortez, które są wybawieniem w walce z powyższą dolegliwością.

Orteza – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Orteza jest rodzajem stablizatora ortopedycznego, której głównym zadaniem jest ustabilizowanie kontuzjowanego stawu. Dodatkowo utrzymuje stałą temperaturę stawu, a także wspomaga odprowadzanie wilgoci, co zmniejsza obrzęk, przyspieszając tym samym proces rehabilitacyjny.

Ortezy wykorzystywane są w zerwaniach więzadeł, zwichnięciach stawów, skręceniach, a nawet złamaniach. Dotychczas pacjent, u którego zdiagnozowano którąś z wymienionych kontuzji, był skazany na stałe unieruchomienie w gipsie.

Jakie są rodzaje ortez?

Zastosowanie ortez w leczeniu schorzeń układu ruchu jest bardzo szerokie, a ich rodzaj w dużej mierze zależy od umiejscowienia urazu. Temblaki wykorzystywane są w zwichnięciach, złamaniach, stanach zapalnych, niedowładach oraz porażeniach ręki, ramienia, przedramienia, barku, łopatek lub obojczyków. Ich celem jest unieruchomienie kończyn górnych przez utrzymanie ręki w pozycji zgiętej w łokciu. Kołnierze ortopedyczne, zwane także ortezami szyjnymi, mają za zadanie usztywnić odcinek szyjny kręgosłupa. Stosowany głównie w wyniku jego urazów, jednak zalecany również w dyskopatii, nerwobólach szyi i barku oraz zesztywnieniu mięśni szyi i karku. Ortezy kręgosłupa (lędźwiowo – piersiowe) utrzymują kręgosłup w pozycji wyprostowanej, wykorzystywane są w leczeniu osteoporozy, rwy kulszowej, lumbago, przewlekłego bólu pleców, a także choroby zwyrodnieniowej stawów międzywyrostkowych. Pasy brzuszne służą do wzmocnienia mięśni brzucha. Zalecane są w rekonwalescencji po przebytych operacjach jamy brzusznej, po porodzie oraz w sytuacji wystąpienia przepukliny brzusznej. Ortezy i stablizatory stawu skokowego stopy stosowane są w urazach kostki, golenia, stopy oraz stawu skokowego, a także po zdjęciu gipsu. Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego przeznaczone są do podtrzymania, usztywnienia lub ograniczenia ruchomości stawu łokciowego oraz barkowego na skutek urazu. Natomiast ortezy i stabilizatory stawu kolanowego stabilizują oraz ochraniają kolano przed kontuzjami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne