Strona głównaZdrowieJak nosić worek na mocz?

Jak nosić worek na mocz?

Pacjenci urologiczni, których stan zdrowia kwalifikował ich do cewnikowania, muszą oswoić się z codzienną obecnością woreczka na mocz. Nie da się ukryć, że taka sytuacja dla żadnego z pacjentów nie będzie komfortowa. Przede wszystkim woreczek na mocz jest powodem krępacji i dyskomfortu- zarówno fizycznego jak i psychicznego. Niemniej jednak warto pamiętać, że woreczek na mocz można nosić w sposób dyskretny i niezauważalny. Niezbędne jest jednak stosowanie się do podstawowych zasad oraz zaleceń. Wobec tego jak nosić worek na mocz?

Worek na mocz a zachowanie odpowiedniej higieny

Noszenie worka na mocz z pewnością nie będzie komfortowe, o ile stanie się on głównym powodem infekcji i zakażeń dróg moczowych. Choć wielu pacjentów uważa, że skoro worek na mocz nie znajduje się bezpośrednio w cewce moczowej i nie ma kontaktu z narządami płciowymi, to nie może on stać się głównym winowajcą infekcji. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Worek do zbiórki moczu połączony jest przewodem/rurką, która ujście znajduje bezpośrednio w cewce moczowej. Brak regularnej higieny sprawia, że bakterie nagromadzone w worku mogą z łatwością przedostać się w głąb dróg rodnych i wywołać tym samym poważną infekcję. Podstawowe zalecenia odnośnie higieny dla pacjentów z workiem na mocz to:

  • wymiana worka zawsze w jednorazowych rękawiczkach;
  • przemywanie co najmniej raz dziennie miejsc intymnych i rurki- można do tego wykorzystać specjalne preparaty odkażające dostępne na chlonne24.pl;
  • opróżnianie, gdy worek na mocz zapełni się do 2/3 objętości;
  • wymiana worka na nowy co 3 dni;
  • utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

Jak nosić worek na mocz?

Worek do zbiórki moczu wcale nie musi być ogromnie problematyczny. W codziennym użytkowaniu pacjenci mogą zapewnić sobie pełen komfort i dyskrecję. Przede wszystkim jeśli pacjenci to osoby leżące, wówczas worek na mocz musi znajdować się w pozycji pionowej, najlepiej zawieszony na specjalnym wieszaku. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż dren- rurka urologiczna nie może być w żadnym przypadku zgięta czy załamana. Znacznie utrudni to bowiem odpływ moczu do woreczka i może nawet doprowadzić do ponownego cofnięcia go do cewki moczowej. Co ciekawe, na rynku są również dostępne akcesoria i gadżety, które w znacznym stopniu ułatwią noszenie worka na mocz, nawet w codziennych sytuacjach. Warto szczególną uwagę zwrócić na:

  • specjalne mocowanie do nogi- jest to nic innego jak zestaw dodatkowych opasek mocujących. Korzysta się z nich w przypadku produktu jakim są worki na mocz na nogę. Wówczas za pomocą takiego zestawu opasek można spokojnie przymocować worek do nogi, a także ustabilizować rurkę urologiczną. Dzięki temu worek na mocz stanie się praktycznie niezauważalny, a pacjenci nie będą czuli dyskomfortu związanego z ewentualną zmianą położenia drenu w cewce moczowej.
  • kieszeń na worek na mocz– jest to poniekąd rozwiązanie bardzo podobne do poprzedniego mocowania. Jest to jednak produkt nieco bardziej rozbudowany, który umożliwia umieszczenie worka w jego wnętrzu.

Korzystanie z akcesoriów do worków na mocz znacznie ułatwi pacjentom zacewnikowanym codzienne funkcjonowanie. Dlaczego? Z prostego powodu. Odpowiednio zamocowany worek się nie przemieszcza i nie przesuwa. Dodatkowo przez cały czas na swoim miejscu pozostaje także rurka urologiczna. W efekcie istnieje duża szansa, że pacjenci całkowicie zapomną o takim woreczku na mocz, a także pozbędą się uczucia zakłopotania i wstydu. Takie akcesoria z całą pewnością spełnią swoje zadanie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne