Przy leczeniu schorzeń bólowych, depresyjnych lub uzależnieniowych co raz większego znaczenia nabiera medycyna naturalna. Tam, gdzie czasem tradycyjne metody leczenia maja niską skuteczność zbawienny wpływ mogą mieć metody leczenia medycyną naturalną. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała między innymi akupunkturę jako skuteczną metodę leczenia wielu schorzeń. Ten sposób leczenia jest stosowany od tysięcy lat, a współczesna medycyna uznaje jego działanie w terapii wielu schorzeń i bólu z nimi związanego.
Na czym polega akupunktura?
Akupunktura polega na stymulacji punktów akupunktury. Pozytywnie wpływa na określone organy i ich funkcjonowanie oraz poprawia przepływ energii w ciele, udrażniając kanały energetyczne, czyli meridiany. Metody akupunktury znane są już od czasów neolitu (czyli ok. 4000 lat p.n.e.). Opiera się ona na twierdzeniu, że w ciele człowieka krąży energia witalna Qi (czyt. czi). Energia ta płynie kanałami energetycznymi (tzw. meridianami) oraz naczyniami krwionośnymi następnie docierając do wszystkich narządów i komórek. Ten przepływ może zostać zablokowany wskutek urazu mechanicznego, infekcji lub stresu. Narządy, które opierają się na przepływie meridian ulegają wtedy osłabieniu, a pacjent zaczyna chorować. Akupunktura opiera się zatem na korygowaniu niewłaściwego przepływu energii Qi i pomaga przywrócić równowagę w organizmie.
Akupunktura – kiedy i dla kogo?
Akupunktura jest propozycją dla osób pragnących poprawić funkcje serca i całego układu krążenia. Terapia akupunkturą umożliwia leczenie wielu schorzeń układu nerwowego – bólów głowy, migren, porażeń i niedowładów po udarach i wielu innych problemów, ale może być również świetnym rozwiązaniem w przypadku leczenia alergii, uzależnień, astmy, zapalenia zatok, depresji lub chorób układu trawiennego. Akupunktura jest w stanie pomóc w przypadkach choroby wrzodowej, zespołu drażliwego jelita, biegunek, zaparć oraz innych schorzeń. Pomocna może być również przy usprawnieniu funkcjonowania największego ludzkiego narządu, czyli skóry. Akupunktura pozwala skutecznie zwalczać wiele problemów skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, łysienie, trądzik, egzema, łuszczyca oraz nadmierna potliwość. Akupunktura może być również stosowana przy leczeniu zaburzeń metabolizmu. Obniża stres i reguluje łaknienie, co czyni ją doskonałym wsparciem dla osób walczących z nadwagą lub zaburzeniami odżywiania.
Akupunktura stanowi również skuteczny środek w walce z bólem – często potrafi usunąć ból zupełnie, a w wielu przypadkach pozwala na zmniejszenie częstości występowania bólu oraz jego intensywności.
Akupunktura wydaje się bezpieczną metodą leczenia. Bardzo rzadko może prowadzić do powikłań i nie są to zazwyczaj powikłania groźne.
Zabieg akupunktury przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego specjalistę. Jest niezwykle relaksujący i trwa od 15 do 25 minut. Mimo, że wiąże się z użyciem igieł, jest on zwykle bezbolesny. Igły przeznaczone do akupunktury są bardzo cienkie co sprawia, że nie rozrywają tkanek, a jedynie delikatnie pozycjonują się pomiędzy ich włóknami.