Strona głównaZdrowieBHP vs Apteczka pierwszej pomocy

BHP vs Apteczka pierwszej pomocy

Wypadki zdarzają się najczęściej wtedy, gdy się ich nie spodziewamy lub w sytuacjach, w których nie jesteśmy na to przygotowani. Miejsca pracy, to przestrzeń, w której dochodzi do wielu różnych wypadków. Od tych błahych jak skaleczenie palca, po takie, w których niezbędna okazuje się dodatkowa pomoc medyczna. Warto wiedzieć, że każdy pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia zakładu pracy w apteczki pierwszej pomocy. Dodatkowo obowiązkiem pracodawcy jest również wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Co powinno znaleźć się w apteczce? Sprawdź! 

Pierwsza pomoc, to Twoje prawo

Zgodnie z  Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Natomiast w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP znajduje się zapis mówiący o tym, że pracodawca musi zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Mimo tego prawo nie wskazuje na to, co dokładnie powinna zawierać apteczka znajdująca się w zakładzie pracy. Nie ma jednego ustalonego wykazu środków, lekarstw czy też opatrunków, które powinny być na jej wyposażeniu. W takiej sytuacji pomocą może być kontakt z lekarzem medycyny pracy, który wskaże odpowiednie i niezbędne elementy.

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? 

Podstawowa apteczka zakładowa pierwszej pomocy powinna zawierać środki opatrunkowe i sprzęt ratunkowy. Oznacza to, że obowiązkowo powinny się w niej znaleźć m.in.:

  • opaski dziane,
  • opaski elastyczne,
  • plastry z opatrunkiem i bez,
  • chusty trójkątne,
  • opatrunki jałowe.

Zestaw pierwszej pomocy powinien być wyposażony także w środki, które ułatwią pomagającemu przeprowadzenie akcji ratunkowej. Z tego względu warto, aby w apteczce znalazły się rękawiczki jednorazowe, nożyczki z tępymi końcówkami, maski lub ustniki niezbędne do przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta-usta.

Dodatkowo w zależności od zagrożeń występujących w miejscu pracy w apteczce powinny znajdować się również opatrunki hydrożelowe, płyn do przemywania oczu, sól fizjologiczna oraz koc ratunkowy termiczny. Kluczowe jest również dołączenie instrukcji udzielania pierwszej pomocy. Im będzie ona bardziej przejrzysta i czytelna – tym lepiej.

Ile apteczek kupić?

Liczba apteczek w zakładzie pracy to częsty dylemat pracodawców oraz pracowników służby BHP, niekiedy trudno jest oszacować, gdzie i w jakiej ilości powinny się znajdować. Przepisy mówią, o tym, że decyzję związaną z liczbą apteczek pierwszej pomocy i ich umiejscowieniu podejmuje się w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy. Określając liczbę apteczek, należy wziąć pod uwagę również rodzaje i nasilenie występujących w firmie zagrożeń oraz odległość do apteczek ze wszystkich stanowisk pracy. Kluczowe jest to, aby każdy pracownik miał  możliwość w razie potrzeby szybko dotrzeć do zestawu i skorzystać ze środka pierwszej pomocy.

Więcej na temat BHP oraz dopasowaniu apteczki pierwszej pomocy na https://bhpfast.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne