Strona głównaZdrowieJakich efektów możesz się spodziewać po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Jakich efektów możesz się spodziewać po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne. Nie powinno to jednak dziwić, skoro wszyscy chcemy jak najdłużej zachować młodość, a terapie stosowane w tym celu są coraz tańsze, mniej inwazyjne i przynoszące coraz lepsze rezultaty. Opis ten doskonale pasuje do osocza bogatopłytkowego, które znalazło dzisiaj zastosowanie już nie tylko w odmładzaniu skóry.

Osocze bogatopłytkowe – czym jest?

Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi pacjenta zawieszonych w osoczu. Powstaje ono przez pobranie krwi żylnej od pacjenta, która następnie umieszczana zostaje w probówce ze specjalnym buforem – cytrynianem sodu, który zapobiega procesowi jej naturalnego krzepnięcia podczas wirowania. To, prowadzone jest na początku na niższych obrotach, w celu odizolowania osocza od elementów morfotycznych krwi. Tak otrzymane osocze jest w kolejnym kroku wirowane ponownie, by tym razem otrzymać już osocze o wysokim stężeniu trombocytów, które wykazuje wysoką skuteczność nie tylko w zabiegach wygładzania zmarszczek, ale też w leczeniu łysienia u mężczyzn i kobiet.

Dlaczego osocze bogatopłytkowe?

Kluczem skuteczności działania osocza bogatopłytkowego są substancje zawarte w płytkach. Należą do nich liczne czynniki wzrostu, takie jak PDGF, fibronektyna czy witronektyna. Wszystkie powodują odbudowę komórek po zranieniu, wspomagają ich odżywienie czy wzmagają produkcję kolagenu, któremu skóra pozbawiona zmarszczek zawdzięcza swoją elastyczność.

Osocze bogatopłytkowe – w jaki sposób pozwala zapomnieć o zmarszczkach?

Wraz z wiekiem, wpływem genów i hormonów, skóra staje się mniej elastyczna. Wszystko za sprawą elastyny i kolagenu, które stanowiąc podporę dla skóry, budują jej strukturę. Z czasem produkcja kolagenu przez fibroblasty ulega obniżeniu, a w różnych miejscach występują różne jego ilości. Wtedy na skórze zauważalne stają się drobne fałdki, które ulegają pogłębieniu. Osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane w skórę właściwą, gdzie stymuluje odbudowę skóry o odpowiedniej fakturze w dwojaki sposób – zwiększając produkcję kolagenu oraz stymulując angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Powoduje to, że skórze przywrócony zostaje fizjologiczny poziom białek strukturalnych, a przez zwiększoną sieć naczyń krwionośnych staje się dużo lepiej odżywiona.

Osocze bogatopłytkowe – jak leczy łysienie?

Łysienie może mieć różne podłoże. U kobiet najczęściej przejawia się jako odwracalna telogenowa utrata włosów, dla mężczyzn natomiast charakterystyczne jest łysienie androgenowe, którego podstawą jest wpływ dihydrotestosteronu na postępującą miniaturyzację mieszków włosowych i powstanie charakterystycznych zakoli oraz przerzedzenia na czubku głowy. Do nadmiernego wypadania włosów może przyczynić się także stres, zła dieta oraz terapia niektórymi lekami, w tym chemioterapeutykami. O ile podstawą w leczeniu polekowego wypadania włosów czy ich utraty indukowanej stresem jest eliminacja czynników, które je wywołują, o tyle w przypadku łysienia androgenowego stanowi to już duże wyzwanie. Możliwe jest stosowanie leków blokujących syntezę szkodliwego testosteronu, jednak może to wpływać na rozwój dotkliwych efektów ubocznych takich jak ginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzn) czy zaburzenia erekcji. Osocze bogatopłytkowe z racji tego, że jest pobierane od tego samego pacjenta, nie powoduje reakcji alergicznych i charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa nawet w przypadku powtarzania zabiegu. Jego efekty, ze względu na czas trwania poszczególnych faz wzrostu włosa pojawiają się po 3 miesiącach i polegają na stymulacji mieszków włosowych do produkcji włosów, co powoduje zwiększenie ich liczby i poprawę struktury włosów już istniejących.

Terapia osoczem bogatopłytkowym pozwala na przywrócenie skórze naturalnej elastyczności i redukcję zmarszczek już po jednym zabiegu. Jej wpływ docenią również osoby zmagające się z utratą włosów – zarówno z genetyczną, jak i wywołaną czynnikami zewnętrznymi, niezależnie od płci. Co najważniejsze, zabieg jest bezpieczny i przynosi długotrwałe efekty.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne