Strona głównaZdrowieCzego obawia się pacjent w gabinecie stomatologicznym?

Czego obawia się pacjent w gabinecie stomatologicznym?

Pacjent, przychodząc do gabinetu stomatologicznego, ma konkretne oczekiwania względem przeprowadzenia samego zabiegu oraz rezultatów. Rodzą się także jego obawy, najczęściej będące wynikiem historii zasłyszanych od znajomych, którzy trafili na kiepskiego dentystę – często bywa tak, że mówi się o tych złych i przykrych doświadczeniach, nie wspominając przy okazji o dobrych, co w głowie pacjenta obawiającego się wizyty w gabinecie stomatologicznym, może urosnąć do niewyobrażalnego problemu, którego nie będą w stanie przeskoczyć w swojej głowie.

Pacjenci, którzy obawiają się wizyty w gabinecie, można podzielić na dwie grupy: jedni z nich po prostu odczuwają strach, niezidentyfikowany i nieokreślony, po prostu obawiają się samej wizyty; są także tacy, którzy mają bardzo jasno nakreślone obawy – i to zwykle takim ludziom jest znacznie łatwiej pomóc, ponieważ od razu wiadomo, co powinno się zmienić, aby pacjent zaczął czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Chyba najczęściej można mówić o lęku przed bólem, z którym zderzył się każdy z nas kiedyś podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo jeszcze większej części z nich dotyka problem wstydu – bardzo wielu pacjentów obawia się prosić o znieczulenie, gdyż narzędzia stomatologiczne, strzykawki i igły, mogą budzić poważny lęk, co z kolei doprowadza do wstydu przed nim i rodzi kolejne problemy. Warto wtedy zainteresować się tym, co może wspomóc walkę z bólem i co tak naprawdę budzi nasze obawy. Czy jest to sam moment wstrzykiwania znieczulenia i lęk przed ukłuciem igły, czy może strach, że bez znieczulenia, w trakcie opracowywania ubytku, pojawi się ból.

Spora część pacjentów wykazuje także strach przed tym, co nieznane, dlatego asortyment stomatologiczny, nawet jeśli całkowicie nieinwazyjny, może powodować poważne obawy przed podjęciem się jakiegokolwiek leczenia. W takich sytuacjach warto spróbować rozmawiać, zadać konkretne pytania i dowiedzieć się, czy to, co powoduje tak silny lęk, rzeczywiście jest tak straszne i nie do przeskoczenia. Wiedza jest najszybszym sposobem do pozbycia się strachu przed nieznanym i niezrozumiałym dotąd procesem, ponieważ pozwala doświadczyć go najpierw umysłem pacjenta, co z kolei pozwala pozbyć się typowego lęku przed nieznanym.

Bardzo często można spotkać się z opinią, że pacjent obawia się niekompetencji i braku wiedzy ze strony stomatologa. W takich przypadkach nie chodzi wcale o poddanie w wątpliwość jego kwalifikacji, a sam strach często bierze się z nagonki medialnej albo informacji, jakie można czasem znaleźć w sieci. Na szczęście takie gabinety to bardzo duża rzadkość i nie należy spodziewać się, że realnie można do takiego trafić, a nawet jeśli, to gabinetów stomatologicznych jest na tyle dużo, że nie zachodzi żaden problem z jego zmianą. Taki komfort psychiczny jest bardzo ważny dla wielu pacjentów i pozwala im bez strachu udać się do nowego gabinetu stomatologicznego.

zdjęcie: People photo created by pressfoto – www.freepik.com

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne