Strona głównaOdżywianieCo to jest witarianizm?

Co to jest witarianizm?

Mogłoby się wydawać, że tajemnicza dieta jest nowym wynalazkiem, idąc za popularnością skrajnych diet. Jednak witarianizm​ istnieje od dawien dawna, choć nie mówi się o nim tak wiele, jak o weganizmie czy nawet ichtiwegetarianiźmie (inaczej peskatarianizm). To dieta w teorii dla każdego, ale jak przed każdym rodzajem diety należy wykonać odpowiednie badania, by mieć pewność bezpieczeństwa dla zdrowia.​

Witarianizm – na czym polega?

Witarianizm polega na spożywaniu produktów w ich oryginalnej formie, czyli surowej. Wszystkie składniki powinny być, jak najbardziej świeże i naturalne. Oznacza to, że produktów nie poddajemy obróbce termicznej. Dietę można łączyć także z zasadami innych modeli żywieniowych, jak weganizm, czy wegetarianizm.

Jakie są zasady witarianizmu?

Podstawą witarianizmu jest niewykorzystywanie wysokiej temperatury do przygotowywania posiłków. Oznacza to, że jedzenie nie może być podgrzewane powyżej temperatury 42 stopni Celsjusza. Uważa się, że gotowanie i wysoka temperatura niszczą w potrawach witaminy, enzymy i składniki mineralne, które znajdują się w owocach czy warzywach. W efekcie podgrzewania dochodzi do mieszania białek z wiązaniami odpornymi na enzymy trawienne, co sprawia, że aminokwasy nie zostają wchłonięte przez organizm.

Niedopuszczalne w diecie są także produkty wysokoprzetworzone. Wszystkie składniki powinny pochodzić z natury, najlepiej od sprawdzonych dostawców, by nie zawierały substancji konserwujących.

Człowiek nie zawsze jadł, jak dzisiaj

Należy zauważyć, że ludzie nie zawsze jedli posiłki przetworzone i poddane obróbce termicznej. Ogień został wykorzystany do gotowania z czasem. Przed tym, człowiek spożywał pokarmy surowe – początkowo głównie roślinne i korzenne. Zwierzęta także spożywają surowe jedzenie, co świadczy o naturalności witarianiskiego sposobu odżywiania.

Witarianizm jest dietą najbliższą naturalnej i znanej pierwotnie, a przy tym bezpiecznej dla organizmu człowieka. Jednak ważne jest, by wybierać produkty z zaufanych źródeł, bo ich wysoka jakość ma znaczenie dla wartości posiłku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne