Strona głównaUncategorizedOgólna analiza moczu - kiedy wykonać badanie i jak zinterpretować wynik?

Ogólna analiza moczu – kiedy wykonać badanie i jak zinterpretować wynik?

Każda osoba, która chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, powinna mieć świadomość, jak ważne jest przeprowadzanie badań diagnostycznych, które choć szybkie i nieinwazyjne, mogą powiedzieć wiele o naszym stanie zdrowia i pomóc wykryć przyczyny dolegliwości.

Kiedy warto zdecydować się na ogólne badanie moczu?

Jednym z takich badań jest bez wątpienia analiza moczu. Przyjrzyjmy się więc nieco dokładniej temu badaniu oraz odpowiedzmy na pytania, kiedy warto się na nie zdecydować oraz co mówią nam nasze wyniki.

Ogólna analiza moczu to jedno z podstawowych badań, z którego warto skorzystać raz do roku, by skontrolować stan swojego organizmu. Może nam bowiem pomóc w wykryciu nieprawidłowości, które nie dają jeszcze żadnych widocznych objawów, czy nie sprawiają dolegliwości. Badaniu moczu regularnie powinny poddawać się również kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę oraz kamicę moczową.

Ponadto, na dodatkową analizę moczu warto zdecydować się w sytuacji, w której odczuwamy dolegliwości takie jak: uczucie niepełnego opróżniania pęcherza, częste parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu, czy bóle podbrzusza.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Aby analiza moczu była miarodajna, pacjent musi odpowiednio przygotować się do oddania próbki. Przede wszystkim pamiętać powinniśmy, że do badania oddaje się próbkę z pierwszej porannej mikcji. Powinien być to środkowy strumień moczu, dzięki czemu próbka nie będzie zanieczyszczona.

Ponadto pamiętajmy, że przed badaniem warto umyć okolice cewki moczowej ciepłą wodą z mydłem.

Jeśli przyjmujemy leki, powinniśmy poinformować o tym lekarza. Na kilka dni przed badaniem lepiej unikać używek, alkoholu, przyjmowania leków i suplementów na własną rękę oraz intensywnego wysiłku, ponieważ może to wpłynąć na wynik badania.

Analiza moczu – co poddawane jest ocenie?

Analiza moczu, choć wydaje się być badaniem prostym i nieskomplikowanym, tak naprawdę jest bardzo dokładna. Podczas badania bierze się pod uwagę zarówno właściwości fizyczne moczu, jego cechy biochemiczne oraz morfologiczne. Dzięki temu badanie to jest w stanie powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia danej osoby.

Pod uwagę bierze się między innymi:

  • kolor moczu: prawidłowa barwa moczu mieści się w przedziale od przezroczystego do ciemnożółtego,
  • przejrzystość: mocz powinien być klarowny, przejrzysty,
  • zapach: charakterystyczny, lekko kwaskowy,
  • pH moczu: prawidłowa wartość mieści się od 4,5 do 8,0.

Ocenia się również poziom białka (u zdrowej osoby nie powinno występować), cukru (powinien być niewykrywalny), bilirubiny (jej obecność oznacza niewydolność wątroby) oraz nabłonków, krwinek białych i czerwonych oraz wałeczków.

Na podstawie tak wielu danych, lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia osoby badanej lub też skierować ją na dokładniejszą diagnostykę, pod kątem podejrzewanych schorzeń.

Właśnie dlatego analiza moczu uznawana jest za jedno z najbardziej wartych przeprowadzania badań profilaktycznych, ponieważ może pomóc w kompleksowej ocenie stanu zdrowia, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne