Strona głównaLifestyleLęk separacyjny u psa

Lęk separacyjny u psa

Lęk separacyjny u psa to dość poważny problem. Najczęściej to my jesteśmy przyczyną jego wystąpienia. Na szczęście można w łatwy sposób temu zaradzić poprzez odpowiednie szkolenie. Lęk separacyjny objawia się tym, że kiedy wychodzimy pies może niszczyć rzeczy, a także nadmiernie szczekać.

Skąd się bierze lęk separacyjny u psa?

Kiedy szczeniak pojawia się w naszym domu, to chcemy poświęcać mu jak najwięcej uwagi. Nierzadko kupno bądź adopcja psa odbywa się w czasie urlopu lub wakacji, gdyż wtedy ktoś zawsze jest w domu. Pies w tym czasie przyzwyczaja się do stałej obecności człowieka w domu, a kiedy nagle zostaje sam na kilka godzin zaczyna się szczekanie i niszczenie rzeczy. Ma to związek z tym, że jest to nowa sytuacja dla psa i nie wie jak sobie z nią poradzić.

Lęk separacyjny u psa – jak sobie z nim poradzić?

W leczeniu lęku separacyjnego u psa pomocne będzie szkolenie. Możemy to zrobić samodzielnie. Jeśli jednak nie przyniesie ono efektu, warto poradzić się specjalisty. Nadmierne szczekanie i niszczenie rzeczy pod naszą nieobecność to oznaki lęku separacyjnego. Pierwszym ćwiczeniem jakie możemy zrobić to częste wychodzenie z domu. Na początku powinny być to krótkie wyjścia, np. na 5-10 minut. Po tym czasie wracamy i sprawdzamy czy pies niczego nie zniszczył. Jeśli był grzeczny to chwalimy go. Częste wyjścia i powroty pokazują psu, że zawsze wracamy. Długość wyjść możemy stopniowo zwiększać, aż dojdziemy do momentu kiedy pies będzie grzecznie czekał do naszego powrotu z pracy. Kiedy zostawiamy naszego pupila na kilka godzin, to warto kupić zabawki na przysmaki. Wyciąganie przysmaków z zabawek zajmie i zmęczy psa. Warto również pochować po domu karmę i ciastka. Dzięki temu kiedy wyjdziemy pies zajmie się szukaniem schowanych przysmaków, po czym powinien grzecznie czekać na nasz powrót. Można także kupić psu kilka gumowych zabawek, żeby miał zajęcie. W ten sposób uchronimy meble i buty przed zniszczeniem. Powinniśmy także zapewnić psu dostęp do okna, żeby mógł przez nie patrzeć. Doskonałym rozwiązaniem są także drzwiczki dla psa zapewniające naszemu czworonogowi poczucie wolności i tak potrzebny w tej sytuacji komfort poruszania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne