Strona głównaLifestyleCo należy wiedzieć na temat wizyty i endokrynologa?

Co należy wiedzieć na temat wizyty i endokrynologa?

Endokrynolog specjalizuje się w gruczołach wydzielania wewnętrznego. Mowa tutaj o chorobach spowodowanych zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów oraz zaburzeniami związanymi z hormonami. Przykładowe gruczoły, którymi zajmuje się endokrynolog to tarczyca, przytarczyce, jajniki, jądra, podwzgórze, przyadke, nadnercza oraz trzustkę. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat wizyty u tego specjalisty. Przede wszystkim odpowiadamy na pytanie – kiedy należy wybrać się do endokrynologa, 

Kiedy należy wybrać się do endokrynologa?

Wizyta u endokrynologa (np. endokrynolog łódź) jest zalecana, gdy zaczniemy podejrzewać niewłaściwą pracę gruczołów. Zazwyczaj taka wizyta jest poprzedzona konsultacją z lekarzem rodzinnym. Jakie mogą być objawy wskazujące na problemy z gruczołami? Nagły przyrost lub spadek masy ciała, trądzik, owłosienie, senność, nadmierną potliwość, nadmierne gorąco, problemy z bólami głowy, wypadanie włosów, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, natomiast u dzieci problemy z dojrzewaniem (np. przedwczesne dojrzewanie lub zaburzenia proporcji ciała).

Najczęstsze powody wizyty u endokrynologa mają związek z tarczycą, przez to lekarz ten głównie kojarzy się właśnie z problemami tarczycowymi. Znacznie częściej tego specjalistę odwiedzają kobiety.

Wizyta u endokrynologa

Wizyta u endokrynologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Kolejnym korkiem jest zlecenie podstawowych badań – na czele jest morfologia krwi. Podstawowe badania to TSH, fT4, fT3, anty-TPO, badanie poziomu cukru oraz badanie na poziom określonych witamin.  W przypadku tarczycy wykonuje się USG tarczycy. Dopiero podczas kolejnej wizyty lekarz interpretuje uzyskane wyniki i ustala kierunek leczenia.

Wizyta może się odbyć w ramach świadczenia NFZ, jednak w tym wypadku należy się liczyć z długimi kolejkami. Dlatego wiele osób decyduje się na wizyty prywatne.

Jak przygotować się do wizyty? 

każda wizyta u lekarza może wiązać się z lekkim niepokojem, dlatego warto się do niej delikatnie przygotować. Z reguły pacjenci dokonują wstępnego rozeznania, gdyż przed wizytą u specjalisty kontaktują się z lekarzem rodzinnym (natomiast w przypadku kobiet do endokrynologa często przekierowuje ginekolog). Większość wizyt u endokrynologa jest poprzedzona badaniem USG tarczycy. W związku z czym wykonanie takiego badania jeszcze przed wizytą w większości przypadków jest mile widziane.

Przygotowując się do wizyty u endokrynologa poza wykonaniem wyżej wymienionych badań należy dobrze się zastanowić jakie dolegliwości Cię niepokoją. Należy też wziąć pod uwagę jakie leki i suplementy diety zażywasz. Wykonanie spisu wszystkich ważnych informacji przed wizytą jest naprawdę bardzo ważne, gdyż podczas spotkania z lekarzem o wielu istotnych aspektach można po prostu zapomnieć.

Ważne jest zaufanie do lekarza. Nie można się wstydzić, krępować lub bać się zadawać pytań. Lekarz jest po to by pomóc pacjentowi a maksymalna pomoc jest możliwa tylko, wtedy gdy wywiad lekarski jest przeprowadzony rzetelnie w spokojniej i przyjaznej atmosferze.

Podsumowanie – jakimi chorobami zajmuje się endokrynolog? 

Choroby wywołane przez problemy z tarczycą to nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, guz tarczycy. W przypadku przytarczyc mówimy o nadczynności, niedoczynności, zespołowi Albrighta oraz tężyczce. Trzustka jest odpowiedzialna za takie choroby jak cukrzyca oraz guz trzustki. Przysadka mózgowa może być odpowiedziana za hiperprolaktynemie, nadczynność lub niedoczynność przysadki mózgowej. Nadnercza również mogą nas trapić nadczynnością lub niedoczynnością. Choroby gonad, mogą z kolei być odpowiedzialne za zaburzenia z dojrzewaniem, menopauze, andropauze oraz problemy z miesiączkowaniem.

Podstawowe choroby jakimi zajmuje się endokrynolog zostały wymienione powyżej. Trzeba pamiętać, że najczęściej wizyty dotyczą źle funkcjonującej tarczycy. Która ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu oraz rzecz jasna – na samopoczucie pacjenta. Dlatego bardzo ważne są regularne badanie poziomu hormonów. Wizyta u endokrynologa jest szczególnie rekomendowana dla osób, którym dokucza zmęczenie, obniżone samopoczucie i pojawia się niepokojące tycie lub chudnięcie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne