Strona głównaZdrowieCzym jest Program Dostępność Plus oraz rozwiązanie Migam?

Czym jest Program Dostępność Plus oraz rozwiązanie Migam?

Osoby głuche i niedosłyszące mają problemy z komunikacją w miejscach publicznych. W niniejszym artykule przedstawiono z jakimi problemami muszą się zmierzyć osoby z taką niepełnosprawnością oraz przytaczamy czym jest rządowy Program Dostępność Plus dedykowany dla osób niedosłyszących.

Problemy osób niedosłyszących dotyczą komunikacji w miejscach użyteczności publicznej

Osoby niesłyszące mają utrudnioną komunikację z otoczeniem. Warto zauważyć, że wśród osób z tą dysfunkcją występuję zróżnicowany poziom rozumienia i odczytywania mowy z ust. Niektórym sztuka ta wychodzi bardzo dobrze, inni natomiast praktycznie nie są w stanie biegle odczytywać ruchu ust. To z kolei sprawia, że pogłębiają się problemy ze znajomością języka polskiego. Osoby znające język migowy też często nie są w wyjątkowo dogodnej sytuacji, gdyż brakuje wykwalifikowanych tłumaczy języka migowego. Przede wszystkim problem ten jest widoczny, gdy mówimy o miejscach użyteczności publicznej.

Program Dostępność Plus oraz Migam

Odpowiedzią na wiele problemów osób niedosłyszących jest rządowy Program Dostępność Plus. Skupia się on na zapewnieniu dostępu do udziału w życiu społecznym i publicznym dla osób ze specjalnymi potrzebami (między innymi osób Głuchych i niedosłyszących).

Program ten obejmuje wiele instytucji i placówek. Między innymi instytucje administracji publicznej, instytucje finansowe, placówki edukacyjne, placówki kulturalne, placówki służby zdrowia, przedsiębiorstwa (firmy, fabryki, zakłady produkcyjne) oraz środki transportu (autobusy, pociągi, chodniki, przejścia dla pieszych).

Z perspektywy osób głuchych oraz słabo słyszących wyjątkowo ciekawe wydaje się wdrażanie Migam. Jest to rozwiązanie informatyczne, które pozwala w sposób zdalny połączyć się z osobą porozumiewającą się w języku migowym. Jest to rozwiązanie klasy video contact center.

Z usług Migam korzystają podmioty objęte obowiązkami wynikającymi z programu Dostępność Plus, dzięki czemu możliwość skontaktowania się w języku migowym jest możliwe w wielu miejscach użyteczności publicznej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne