Strona głównaZdrowieJaki opatrunek na ranę?

Jaki opatrunek na ranę?

Rany wynikające z mechanicznego uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry to coś co jest typowym przykładem nieprzyjemności z jaką musi się zmierzyć poszkodowany podczas wypadku. Opatrzenie ran to zadanie z jakim może sobie poradzić niemal każdy. W przypadku bardzo poważnych ran najlepiej, gdy opatrunek zostanie wykonany przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak sobie radzić z ranami oraz jakie są podstawowe rodzaje opatrunków.

Jak sobie poradzić z opatrzeniem rany?

Opatrzenie rany jest bez wątpienia ważne. Jednak zanim przejdziesz do nakładania opatrunku musisz skupić swoją uwagę na oczyszczeniu rany. Najlepiej, jeśli możesz oczyścić ranę profesjonalnymi środkami. Po czym należy ranę zdezynfekować. Jeśli jednak w danej chwili nie dysponujesz żadnym środkiem to w ostateczności wystarczy czysta woda. W szczególności, gdy rana pojawiła się podczas wypadku na zewnątrz najczęściej w jej okolicach widujemy piasek oraz różne zanieczyszczenia. Zaklejenie rany razem z jakimikolwiek zanieczyszczeniami plastrem lub jakimkolwiek innym opatrunkiem byłoby błędem. Warto pamiętać, że środek dezynfekujący oraz opatrunki to podstawa każdej apteczki z wyposażeniem. Dlatego trzeba dbać o to żeby tak podstawowych elementów nie zabrakło w każdej domowej apteczce.

Rodzaje opatrunków

Tradycyjne opatrunki to kompresy z gazy lub bawełny. Tego typu opatrunek nie wspiera procesu gojenia. Jedynie w niewielkim stopniu wchłania wysięk. Raczej nie powinny być stosowane zbyt długo. Jednak bardzo dobrze nadają się jako chwilowa ochrona rany przed zabrudzeniem pod warunkiem, że rana jest odpowiednio oczyszczona.

Nieco ciekawszym rozwiązaniem są opatrunki hydrożelowe. Jest to rodzaj opatrunku, który utrzymuje wilgoć w ranie. Zawiera substancje antybakteryjne i bardzo dobrze radzi sobie z oczyszczeniem rany.

Szczególnym rodzajem opatrunku są opatrunki hydrowłókniste. Jest to rodzaj opatrunku, który bardzo mocno wchłania płyny. Z reguły jest stosowany do ran z wyjątkowo dużym wysiekiem np. do ran zakażonych lub ran z przetokami.

W przypadku oparzenia stosuje się delikatne opatrunki siatkowe. Wspomagają proces gojenia i pomagają w oczyszczeniu i zniwelowaniu bólu. Pod takim opatrunkiem stosowany jest żel.

Poza wyżej wymienionymi, znajdziemy jeszcze co najmniej kilka innych rodzajów opatrunków. Przykładowe bandaże, gazy, hydrożele oraz pozostałe materiały do wykonania opatrunków można znaleźć na https://platformaratownicza.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne