Strona głównaZdrowieCzym jest superwizja dla terapuetów?

Czym jest superwizja dla terapuetów?

Każda terapia jest dość trudnym procesem, dlatego psychoterapeuci muszą dbać o to żeby cały czas pracować nad swoim doświadczeniem i kompetencjami. W tym celu zgłaszają się na tak zwaną superwizje. Czym jest superwizja i dlaczego warto z niej skorzystać?

Czym jest superwizja?

Superwizja to przydatne narzędzie i rodzaj terapii, z których korzystają psychoterapeuci. Dzięki niej mogą oni lepiej zrozumieć proces psychoterapii. To przede wszystkim proces uczenia się, kiedy superwizant, czyli psychoterapeuta zgłaszający się na taką superwizję, współpracuje z bardziej doświadczonym psychoterapeutą lub psychologiem. W trakcie superwizji psychoterapeuta radzi superwizantowi jak ma prowadzić terapię oraz jakich błędów nie popełniać. Oczywiście na początku brane pod uwagę jest dobro pacjenta lub pacjentów, zwłaszcza jeśli są to osoby, które po raz pierwszy zgłaszają się na terapię.

Jaki cel ma superwizja?

Celem superwizji jest pomoc osoby bardziej doświadczonej i kompetentnej w prowadzeniu terapii. W wielu przypadkach problem może być mocno złożony i niestety nie każdy psychoterapeuta może sobie z nim poradzić. Psychologowie i terapeuci mają swoje własne doświadczenia, ale również specjalizacje. Podczas superwizji mogą oni połączyć własne doświadczenia z wiedzą innego terapeuty, który na pewno podpowie im jak postępować w danym przypadku.

Jednym z celów superwizji jest również pomoc samemu psychoterapeucie, który podczas prowadzenia terapii może się zbyt mocno w nią zaangażować. Wtedy niestety terapia może nie przynieść spodziewanych rezultatów.

Swoją superwizję mają również psychiatrzy na oddziałach psychiatrycznych, ponieważ praca z trudnymi przypadkami może być stresująca i wpływać zbyt mocno na leczenie pacjentów.

Podczas superwizji mogą oni również opowiedzieć o własnych przemyśleniach i przeżyciach związanych z prowadzeniem danej terapii. Dostają również wskazówki w jaki sposób rozmawiać z danym pacjentem, by przekazać mu ważne informacje i pomóc w odzyskaniu równowagi psychicznej. Superwizje mogą mieć charakter grupowy bądź indywidualny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne