Strona głównaUncategorizedEwakuacja osób niepełnosprawnych - o czym warto pamiętać?

Ewakuacja osób niepełnosprawnych – o czym warto pamiętać?

Zastosowanie w budynku rozwiązań, które na wypadek konieczności ewakuacji umożliwią niepełnosprawnemu możliwość bezpiecznego opuszczenia budynku to duże wyzwanie. Trzeba pamiętać, że są na rynku rozwiązania, które na tą potrzebę odpowiadają (np. krzesła ewakuacyjne).

Niepełnosprawność niejedno ma imię

W XXI wieku dolegliwości i zaburzenia aparatu ruchu przybierają nowe oblicze. Istotnym jest też fakt uwrażliwiania na specjalne potrzeby. I prawnie, i społecznie jest to coraz mocniej egzekwowane. To cenne, bowiem bardzo często pewne aspekty życia docenia się po utracie lub nie zważa na ich istotę w codziennym funkcjonowaniu. Warto mieć szerokie horyzonty i dbać o otwartość względem innych osób. Niekiedy wystarczy dobre słowo lub uśmiech – często spotykamy się z sytuacją, gdzie nasze zamiary są odbierane w sposób niezrozumiały i nie do końca adekwatny do sytuacji. Chcemy kogoś podprowadzić, pokierować albo nawet… podnieść jego wózek. Warto zachować powściągliwość i kontakt z naszym współrozmówcą, by nie czuł się stygmatyzowany czy upokorzony.

Istotnym jest także zwrócenie uwagi na wszystko, z czym zmagamy się na co dzień – zarządzając budynkiem, obowiązuje nas masa procedur i regulaminów, w tym plan ewakuacji, stanowiący jeden z ważniejszych dokumentów. Oznaczenia drzwi, wyjść ewakuacyjnych i hierarchia działania – to wszystko jest ważne nie tylko “na piśmie”.

O czym warto pamiętać?

Koordynując planem ewakuacji, nasza placówka powinna być wyposażona w niezbędne materiały, sprzęty i narzędzia pomocowe. Od podnośników, przez schodołazy aż po krzesła ewakuacyjne. Zadbajmy, by takie elementy gościły w naszym obiekcie nie tylko pod kluczem – załoga musi wiedzieć, gdzie i czego poszukiwać. Uświadommy im, jak ważne jest realne i sprawne koordynowanie działań.

Opracowanie ewakuacji wiąże się też z odpowiedzialnością poszczególnych osób – każdy musi mieć przydzielony zakres działań i być świadomym konsekwencji niewywiązania się z założeń. Wprawdzie w większości nagłych sytuacji górę biorą emocje, jednak warto być fachowo przygotowanym na każdą ewentualność.

Więcej na temat krzeseł ewakuacyjnych można przeczytać na https://www.prolifter.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne