Strona głównaOdżywianieWitarianizm - z czym to się je?

Witarianizm – z czym to się je?

Witarianizm to dieta, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Ma coraz więcej zwolenników na całym świecie. Na czym polega witarianizm i czemu odniósł taki sukces? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Witarianizm na czym polega?

Witarianizm to dieta, która wyklucza z diety pokarmy po obróbce termicznej. Dopuszczalne jest podawanie posiłków przygotowanych w temperaturze nieprzekraczającej 48 stopni Celsjusza. Gotowanie, smażenie czy pieczenie w tej diecie jest niedopuszczalne. Witarianizm może mieć formę wegańską lub wegetariańską. W pierwszej wersji wyklucza się spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, w drugim wariancie wyklucza się spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, ale powstałych tylko w skutek uśmiercenia zwierząt.

Czemu unika się gotowania?

Istotnym argumentem jest tu wysoka temperatura powyżej 48 stopni Celsjusza, która doprowadza do ścinania białka. Wartości odżywcze po poddaniu pokarmu obróbce termicznej wyraźnie spadają. Kolejny argument ma podłoże historyczne, mówi o tym, że człowiek w przeszłości jadł surowe pokarmy i było to naturalne.

Następny argument przytaczany przez witarian dotyczy wpływu gotowania na zdrowie człowieka. Podczas gotowania następuje produkcja nitrozaminy i węglowodoru aromatycznego, który ma właściwości rakotwórcze. Entuzjaści tej diety podkreślają również czynniki ekologiczne, które skłoniły ich do zmiany diety. Gotowanie przyczynia się do wzmagania globalnego ocieplenia.

Podsumowując witarianizm stawia na naturalność i prostotę w przygotowaniu posiłków. W diecie przeważają warzywa i owoce, które są źródłem energii i witalności.  We współczesnym świecie nie jest to prosta dieta, wśród masy przetworzonej żywności na sklepowych półkach czasem ciężko pomyśleć, że można jeść inaczej. Jednak coraz większe grono osób zaczyna zauważać negatywne skutki jakie ma na zdrowie przetworzona żywność i szuka swojej drogi w żywieniu, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Każdy może sprawdzić czy witarianizm jest dietą dla niego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne