Kalkulator BMI

BMI tłumaczy się jako body mass index – czyli po prostu indeks masy ciała. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na wyliczenie swojej masy ciała. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać body maxx index i wyskoczy nam multum przykładowych kalkulatorów BMI. W erze cyfryzacji każdy może z nich skorzystać. Wzór potrzebny do obliczenia jest ogólnodostępny i wygląda tak samo zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn :

Reasumując, wagę wyrażaną w kilogramach należy podzielić przez kwadrat wartości wzrostu wyrażany w centymetrach. Po uzyskaniu wyniku dowiemy się w jaki sposób go interpretować. Najbardziej podstawową klasyfikacją jest możliwość uzyskania wyniku wskazującego na niedowagę, nadwagę lub wynik mieszczący się w normie. Według klasyfikatora taki wynik mieści się między 18,5 a 24,99. Każdy poniżej oznacza niedowagę a powyżej nadwagę.

Przeprowadzanie kontroli masy ciała za pomocą body mass index powinno odbywać się regularnie, co pozwoli nam na uzyskanie calkiem miarodajnych wyników.

Warto pamiętać jednak, że wynik body mass index nie odzwierciedla dokładnie zawartości tłuszczu jeśli jest się sportowcem lub posiadasz dużą ilość mięśni. Wartości body mass index nie można również dobrze określić w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także tych posiadających wątłą budowę ciała.

 

BMI u dzieci

W przypadku dzieci wzór do obliczania body mass index jest taki sam, jednak jego interpretacja jest inna. Używa się do tego siatek percentylowych. Jest to najczęściej stosowany wskaźnik, używany do oceny wielkości poszczególnych dzieci, który jednocześnie wskazuje względne położenie wielkości body mass index. Warunkiem jest kryterium tego samego wieku i tej samej płci.

Body mass index interpretuje się inaczej w przypadku dzieci, ponieważ ilość tłuszczu zmienia się z wiekiem, jak również różni się u chłopców i u dziewczynek.

Co najważniejsze wynik uzyskany z body mass index to nie jest diagnoza, według której powinniśmy żyć. Jeśli okaże się, że nasze dziecko uzyskało zbyt wysoki wynik, należy skonsultować się z lekarzem. Z pewnością pomoże zmiana diety i ustalenie regularnej aktywności fizycznej.

Wskaźnik masy ciała swojego dziecka możesz obliczyć i rozszyfrować na https://www.bmi-kalkulator.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne