Branża kosmetyczna wytoczyła swoistą wojnę cellulitowi. Jest to przyczyna obniżenia poczucia własnej wartości u wielu kobiet na całym świecie, a warto odnotować, że problem ten występuje także u mężczyzn. Należy jednak jasno i wyraźnie podkreślić, że cellulit jest rzeczą normalną i na jego obecność nie ma wpływu ani figura, ani wiek. Może on wystąpić zarówno u szczupłych dwudziestoparolatek jak i kobiet dojrzalszych walczących z nadwagą.
Skąd się bierze cellulit?
Przyczyn powstawania cellulitu może być wiele. Począwszy od niewłaściwej diety, przez siedzący tryb życia i brak ruchu, kończąc na predyspozycjach genowych. Z medycznego punktu widzenia cellulit to stwardnienie tkanki tłuszczowej spowodowane zmianami w mikrokrążeniu za co odpowiedzialność ponoszą zaburzenia chłonki. Przyczyną może być także zwiększone gromadzenie się wody w macierzy międzykomórkowej, to skutkuje obrzękiem tkanki podskórnej. Wspólnym mianownikiem tej przypadłości są jak to często bywa – hormony, a mianowicie nadmiar estrogenu.
Około 25 roku życia rozpoczyna się stopniowe osłabienie wymiany kolagenu w organizmie. Skutkuje to zachwianiem poprawnego usuwania toksyn z komórek do układu limfatycznego. Toksyny te odkładają się wtedy w kieszonkach tłuszczowych powodując tak zwaną skórkę pomarańczową.
Jak walczyć z cellulitem?
Odpowiedzią na powyższe pytanie może być właśnie kolagen. W dużym skrócie kolagen to białko fibrylarne, które wpływa na odporność tkanki na rozciąganie, czyli uelastycznia skórę. Kolagen na skórę działa zapobiegając jej zwiotczeniu. Dobrą propozycją jest regularna suplementacja kolagenu w proszku przez tworzenie, po wymieszaniu go z wodą, shake’a, za który nasza skóra z pewnością nam podziękuje. Ponad to dobroczynny wpływ zwiększonego spożycia warzyw i owoców oraz regularne ćwiczenia wesprą dobroczynny wpływ suplementu zawierającego kolagen na cellulit.
Odwieczna walka o zachowanie młodej i zdrowo wyglądającej skóry jest coraz skuteczniejsza i łatwiejsza do osiągnięcia. Branża kosmetyczna opracowuje coraz to łatwiej wchłanialne białka z rodziny kolagenowych.