Strona głównaPozostałeO czym trzeba wiedzieć przed zakupem działki budowlanej?

O czym trzeba wiedzieć przed zakupem działki budowlanej?

Wybór konkretnego stylu domu, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, wystrój wnętrz – wszystko to jest ważne, aby osiągnąć cel, jakim jest idealny, wymarzony dom. Jednak zanim to wszystko, najpierw trzeba podjąć decyzję najistotniejszą ze wszystkich: jaka działka będzie dla nas najlepsza? Jest to sprawa kluczowa i bez starannego jej rozpatrzenia nie powinniśmy przystępować do dalszych etapów działania.

Działka przeznaczona pod budowę domu nie powinna być miejscem przypadkowym. Warto oglądnąć kilka, a nawet kilkanaście gruntów, aby mieć pełen przekrój możliwości i dokonać najlepszego możliwego wyboru. Na co zwrócić uwagę?

Zaplecze prawne
Pierwsze kroki osób poszukujących idealnej działki, powinny być skierowane do urzędu gminy. Tam warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu zyskujemy wiedzę na temat planowanych inwestycji budowlanych w okolicy wybranej działki. To przecież istotne, czy nasze spokojne zacisze nie zamieni się za kilka lat w ruchliwą obwodnicę miasta, bądź zatłoczone centrum handlowe.
Inną istotną kwestią jest zapoznanie się z księgą wieczystą danej działki. Można poprosić o nią właściciela gruntu. Powinniśmy znaleźć w niej informacje dotyczące kwestii własności działki (czy nie ma innych współwłaścicieli lub dzierżawców). W księdze sprawdzimy także, czy na działce nie ciąży zaległy dług lub kredyt. Warto również dookreślić kwalifikację działki. Może się bowiem okazać, że teren, który kupiliśmy jest obszarem leśnym lub rolnym i nie ma możliwości zakwalifikowania go jako działki budowlanej.

Jakość gruntu
Jest to sprawa o tyle istotna, że może rzutować bezpośrednio na inne kwestie, takie jak długość trwania budowy lub koszty całej inwestycji. Dlatego po otrzymaniu zgody od właściciela działki, należy przeprowadzić badania geotechniczne, które wykażą, czy grunt jest nośny (nie ma pod nim bagna, osuwiska, wody stojącej). Jeśli parametry geotechniczne okażą się niekorzystne, będziemy musieli liczyć się z tym, że budowa fundamentów będzie problematyczna i droga. W takich przypadkach nawet najlepsze projekty domów nie będą mogły być zrealizowane. Dobry grunt to podstawa!
Bardzo ważny jest też kształt działki: grunt o kształcie kwadratu jest łatwiejszy do zagospodarowania niż ten zbliżony kształtem do prostokąta.

Lokalizacja działki i uzbrojenie
Dla przyszłego właściciela działki korzystniej jest, gdy znajduje się ona w pobliżu drogi publicznej. W przeciwnym przypadku może zaistnieć potrzeba tyczenia nowej drogi, co jak wiadomo wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Nie zaszkodzi też zrobić rozeznanie co do okolicznych sąsiadów. I nie chodzi tu wyłącznie o domy znajdujące się w najbliższym zabudowaniu, ale także o pobliskie obiekty takie jak choćby wysypisko śmieci, oczyszczalnia ścieków, duże zakłady przemysłowe, etc.
Wśród podstawowego wywiadu powinniśmy zebrać również informacje dotyczące uzbrojenia działki. Warto sprawdzić, czy w jej pobliżu znajdują się sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe i elektroenergetyczne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne