Strona głównaPozostałePodatek od wygranej w Lotto - ile wynosi i jak go rozliczyć?

Podatek od wygranej w Lotto – ile wynosi i jak go rozliczyć?

Branie udziału w grach losowych, loteriach, czy też w grach hazardowych jest lubiane przez wiele osób. Czasami może nam się poszczęścić i wygramy jakąś nagrodę. Bardzo często w różnych konkursach i loteriach można wygrać pewną sumę pieniędzy, tak jak na przykład w Lotto. Pamiętajmy jednak o tym, że wygrywając coś, jesteśmy zobowiązaniu zapłacić podatek o odpowiedniej wysokości.

Podatek od wygranej
Trafienie „szóstki” w Lotto bez wątpienia ucieszyłoby każdego człowieka. Jednak konieczność odprowadzenia pewnej części naszej wygranej na rzecz fiskusa, jest już mniej przyjemnym doznaniem. Funkcjonujemy jednak w państwie, którego prawo mówi o tym, że od wygranych przysługuje podatek. Jednak nie od każdej wygranej musimy płacić podatek. Wszystko zależy od tego w jakim konkursie bierzemy udział oraz ile wygramy.

Wygrana w Lotto – ile zabierze fiskus?
W przypadku gry losowej, jaką jest Lotto, fiskusowi należy się podatek o wysokości 10% od naszej wygranej. Jednak podatek ten musi być zapłacony jedynie w sytuacji, gdy nasza wygrana przekroczy wartość 2280 złotych. Jeżeli natomiast wygramy mniej, nie jesteśmy zobowiązani nic płacić na rzecz państwa. Czyli jeżeli trafimy „trójkę” albo „czwórkę”, to nie musimy się przejmować koniecznością odprowadzenia podatku. Jednak gdy poszczęści nam się bardziej i trafimy „piątkę” lub „szóstkę”, wtedy musimy się liczyć z tym, że musimy oddać  część naszej nagrody.

Kto opłaca należny podatek od wygranej?
Jeżeli uda nam się zgarnąć sporą nagrodę w Lotto, nie otrzymamy całej wygranej przez nas kwoty pieniędzy. Odbierając nasze pieniądze otrzymamy sumę, która będzie pomniejszona o podatek, który jest należny fiskusowi. Oznacza to, że otrzymujemy naszą wygraną w postaci kwoty netto (po odprowadzeniu podatku). Podatek należny urzędowi skarbowemu jest opłacany przez organizatora konkursu.

Jak rozliczyć wygraną w Lotto?
Szczęśliwy zwycięzca nagrody pieniężnej w loterii Lotto nie musi składać żadnej deklaracji PIT z tytułu swojej wygranej. Wszelkie sprawy załatwia organizator konkursu. Jeżeli kwota wygranej przekracza graniczną kwotę 2280 złotych, wtedy organizator sporządza deklarację PIT-8AR i wysyła ją do urzędu skarbowego bez udziału podatnika. Podatnik, który wygrał nagrodę zupełnie niczym nie musi się zajmować.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne