W dzisiejszych czasach nasze oczy narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. Nie sprzyja im bowiem wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera, telewizora czy telefonu, niewłaściwie dobrane sztuczne oświetlenie, rażące słońce czy niechęć do okularów. Nie bez znaczenia są zatem styl życia, jaki prowadzimy i nasza codzienna praca. Możemy jednak zaradzić wielu problemom stosując krople do oczu. Należy je tylko odpowiednio dobrać i w czasie stosowania przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Jak prawidłowo stosować krople do oczu?
Wydaje się, że krople do oczu są na tyle popularne i często używane, że stosowanie ich nie sprawia dorosłym żadnych problemów. Nie zawsze jednak każdy wie, jakich zasad należy przestrzegać, aby nie zaszkodzić swoim oczom i jednocześnie nie skrócić działania samego preparatu. Oto kilka wskazówek:
- stosując krople należy zwracać dużą uwagę na termin przydatności produktu zalecany przez samego producenta,
- krople powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, niekiedy nawet w lodówce,
- nie należy zapuszczać do oka zbyt zimnego płynu, ponieważ niska temperatura wzmaga łzawienie,
- końcówką zakraplacza nie należy dotykać oka i dłoni – może to doprowadzić do zanieczyszczenia preparatu,
- najlepiej, gdy każdy z domowników stosuje własne krople, dzięki temu zostaje zminimalizowane ryzyko przeniesienia ewentualnych zanieczyszczeń czy bakterii.
Rodzaje kropli do oczu
Potrzeby naszych oczu nie zawsze są takie same, dlatego aby jak najlepiej dostosować do nich specjalistyczne preparaty, laboratoria farmaceutyczne opracowały kilka rodzajów kropli do oczu – www.apteka-melissa.pl/kategoria/krople. Dzięki temu każdy może wybrać produkt, który jak najlepiej spełni oczekiwania osób z różnymi problemami. Najpopularniejszymi rodzajami kropli do oczu są:
- sztuczne łzy,
- krople łagodzące podrażnienia i suchość oka,
- roztwory soli fizjologicznej,
- nawilżające spraye do powiek.
Preparaty te zawierają w pełni bezpieczne składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym podrażnienia i zmniejszającym zaczerwienienie wokół oczu. Można je stosować codziennie lub według indywidualnych potrzeb – w czasie, kiedy oko szczególnie narażone jest na kontakt z licznymi czynnikami drażniącymi.
Dbanie o wzrok nie powinno ograniczać się jedynie do typowego badania raz na kilka lat. Warto nie tylko regularnie odwiedzać okulistę i przeprowadzać bardziej złożone badania, ale także w domowym zaciszu wykonywać proste zabiegi. Najpierw jednak należy znaleźć produkty, które w pełni odpowiadają indywidualnym potrzebom każdego z nas. Gdy to się uda, wystarczy jedynie kilkanaście minut, aby przynieść pewną ulgę suchym, podrażnionym i zmęczonym oczom!