Strona głównaZdrowieWpływ akustyki na warunki pracy

Wpływ akustyki na warunki pracy

Prawidłowa akustyka jest ważnym czynnikiem warunkującym ergonomiczną i efektywną pracę. Zagadnieniu temu poświęcono liczne badania i analizy (część wniosków przytaczamy w niniejszym artykule), jednak wielu pracodawców często bagatelizuje kwestie hałasu w swoim przedsiębiorstwie. Przyczyna jest prozaiczna – akustyki nie widać gołym okiem, a ewentualne negatywne skutki zdrowotne ujawniają się dopiero po wielu latach.

Skutki złych warunków akustycznych w miejscu pracy

Myśląc o hałasie w miejscu pracy, pierwszym nasuwającym się obrazem jest wielka hala fabryczna z mnóstwem maszyn w ruchu. Ze zbyt dużym natężeniem dźwięków z otoczenia mamy jednak również do czynienia także w przestrzeniach biurowych. Mimo, że jego źródła są odmienne (rozmowy telefoniczne, rozmowy współpracowników, odgłosy dochodzące spoza budynku, dźwięki wydawane przez urządzenia techniczne, echo) to negatywne skutki są podobne. Badania dowodzą, że 10-letnia praca w hałasie podnosi ryzyko utraty słuchu do poziomu 30% oraz wpływa niekorzystnie na układ krążenia, nerwowy i pokarmowy, powoduje zaburzenia snu, a także rozregulowuje gospodarkę hormonalną i obciąża psychikę.

Analizując wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w różnych częściach świata można dojść do wniosku, że hałas jest najbardziej irytującą rzeczą w pracy. Czynnik ten wskazało jako priorytetowy ponad 70% respondentów. W konsekwencji, blisko 1/3 ankietowanych przyznało się, że zabiera swoją pracę do domu, ponieważ w biurze nie jest w stanie dostatecznie się skupić. Co więcej, wydajność pracowników narażonych na nadmierny hałas potrafi spaść o 66%. I z drugiej strony – poprawa warunków akustycznych podnosi wydajność pracowników o 6%.

Sposoby na poprawę warunków pracy w biurze

Zmysł słuchu i poziom wrażliwości na bodźce zewnętrzne jest różny u poszczególnych osób, jednak zasady projektowania ergonomicznych pod względem akustyki stanowisk roboczych są w większości przypadków niezmienne. Wszelkie zmiany w organizacji przestrzeni biurowej pracodawca może oczywiście przeprowadzić samodzielnie posiłkując się poniższymi wskazówkami, jednak bardzo często niezależne spojrzenie zewnętrznego audytora może prowadzić do bardziej efektywnych rozwiązań.

Absolutną podstawą tworzenia ergonomicznych stanowisk pracy jest zastosowanie dźwiękochłonnych ścianek działowych ustawianych wokół każdego biurka. Co prawda, nie są w stanie całkowicie odizolować pracownika od dźwięków z zewnątrz, jednak potrafią skutecznie wytłumić dużą część biurowego szumu. Obejrzyj przykłady zastosowania ścianek biurowych na stronie mebledobiura.pl.

Zdolność wytłumiania nadmiernego hałasu mają również regały wypełnione książkami lub segregatorami. Dobrą praktyką jest wyposażanie pomieszczeń biurowych w podłogowe maty tłumiące odgłos kroków lub dywany/wykładziny z filcu. W oknach (koniecznie dźwiękochłonnych, jeśli biuro usytuowane jest w pobliżu ruchliwych ulic) warto rozwiesić grube zasłony.

Dobrą i coraz częściej spotykaną praktyką w nowoczesnych biurach jest wydzielanie w ich obrębie tzw. “budek telefonicznych” (czyli małych jednoosobowych kabin do prowadzenia rozmów przez telefon) oraz mikro salek konferencyjnych, gdzie w komfortowych warunkach współpracować mogą niewielkie 2-3 osobowe grupy, nie przeszkadzając swoimi rozmowami pozostałym pracownikom.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne