Strona głównaZdrowieZalety prywatnych pakietów medycznych

Zalety prywatnych pakietów medycznych

Dla każdego Polaka posiadanie czegoś takiego, jak ubezpieczenie zdrowotne jest czymś oczywistym i absolutnie podstawowym. Nic dziwnego, w końcu każdy kiedyś choruje i warto być przygotowanym na tę ewentualność. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne finansowane przez państwową służbę zdrowia dla wielu ludzi okazuje się niewystarczalne. Jakie mamy jego alternatywy? Dlaczego ludzie tak często narzekają właśnie na świadczenia oferowane przez samo państwo, w dodatku przymusowo? O tym wszystkim i wielu innych aspektach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym zamierzamy powiedzieć w naszym artykule.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – czemu każdy narzeka?

W chwili obecnej w Polsce każdemu pracownikowi narzucane jest obowiązkowe, finansowane przez państwową służbę zdrowia ubezpieczenie zdrowotne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że specjalistów, którzy świadczą usługi w jego ramach jest po prostu za mało. Prowadzi to do tworzenia się ogromnych kolejek, a na wizyty u specjalistów w niektórych dziedzinach trzeba czekać nawet po kilka lat. Stanowi to powód do frustracji i narzekań.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w naszym kraju przyznawane jest każdej osobie pracującej, a składki opłaca w tym przypadku pracodawca. Tego typu ubezpieczenie nie jest przyznawane tylko w jednym przypadku – gdy pracujemy w oparciu o umowę o dzieło. Wyżej wspomniana zasada “kto pracuje, ten ma” nie tyczy się również studentów i uczniów do 26 roku życia, jak również emerytów, rencistów, przedsiębiorców czy osób w służbie państwu (policjantów, żołnierzy i innych). Oni są z automatu ubezpieczeni. Podobnie ma się sytuacja z… bezrobotnymi, ale tylko takimi, którzy są zarejestrowani w Państwowym Urzędzie Pracy.

Płatne i prywatne ubezpieczenie – czy to dobra opcja?

Alternatywą dla wyżej opisanego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego są pakiety medyczne oferowane przez prywatne firmy działające na rynku medyczno-zdrowotnym. Jakie zalety płyną ze skorzystania z nich? Przede wszystkim:

  • większa dostępność specjalistów – wraz z nią idą z kolei krótsze kolejki do wybranych lekarzy; koniec z czekaniem po kilka miesięcy na jedną wizytę!
  • szerszy zakres świadczeń – prywatne pakiety oferują nie tylko refundację leków i zabiegów, ale także często dostęp do indywidualnej rehabilitacji, pielęgniarskich i ambulatoryjnych wizyt i innych. Za darmo, w obrębie pakietu;
  • refundowanie nierefundowanych obowiązkowo chorób – obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne ma to do siebie, że refunduje wyłącznie leczenie chorób znajdujących się na z góry określonej liście.
  • im większa rodzina tym mniejsza składka – tylko w prywatnych pakietach ubezpieczając całą rodzinę jesteśmy w stanie zmniejszyć składkę, jaką będziemy uiszczać.

Pakiety medyczne oferowane przez prywatne firmy dla większości osób stanowią doskonałe uzupełnienie ubezpieczenia narzucanego przez państwo polskie. Wszystko ze względu na to, że nawet jeśli korzysta się z prywatnej opieki medycznej, konieczne jest pobieranie od państwa obowiązkowych świadczeń. Nasz pracodawca musi je płacić i nie możemy się ich zrzec, do czasu, kiedy pracujemy w sposób obligujący nas do posiadania ich. Dlatego też firmom oferującym pakiety medyczne opłaca się je oferować – bo w zakresach objętych przez NFZ i w przypadku “rozsądnych” kolejek oczekiwania do specjalisty to właśnie z tego podstawowego państwowego świadczenia się korzysta.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach ubezpieczenie zdrowotne dawane nam przymusowo przez państwo polskie często okazuje się niewystarczalne – zwłaszcza w przypadkach bardziej przewlekłych chorób albo podatności na różne dolegliwości, każda z których wymaga interwencji lekarza-specjalisty. Na szczęście istnieje coś takiego, jak prywatne pakiety medyczne, które okazują się idealnym uzupełnieniem świadczeń oferowanych przez rząd. Choć trzeba za nie dodatkowo płacić i obecnie nie ma możliwości zrezygnowania na ich rzecz z ubezpieczenia przyznawanego przez państwo, decyzja o ich opłaceniu jest wciąż jednym z najlepszych rozwiązań. Zwłaszcza, jeśli ma się możliwości finansowe pozwalające ją podjąć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne